2014-10-16
Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński oraz Paweł Łukasiak, Prezes Zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, 14 października 2014 podczas gali w warszawskim Skwerze po raz pierwszy wręczyli Certyfikaty 12 Ośrodkom Działaj Lokalnie m.in. za spełnianie najwyższych standardów w realizacji programu, tworzenie wzorów działania dla innych organizacji oraz skuteczne budowanie kapitału społecznego. Wśród nich jest ODL Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”
Jak mówi Joanna Lempart Winnicka, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: „Sieć Ośrodków Działaj Lokalnie, która w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie, odgrywa bardzo istotną rolę w programie „Działaj Lokalnie”, a my wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce przywiązujemy dużą wagę do jej jakościowego wzmacniania. Wszystkie 60 Ośrodków to silne i profesjonalne organizacje, a Certyfikatami honorujemy te z nich, które wyróżniają się największym zaangażowaniem i profesjonalizmem prowadząc swoje działania na szczególnie wysokim poziomie”.
W specjalnym liście gratulacyjnym, skierowanym do naszego Stowarzyszenia Prezes PAFW Jerzy Koźmiński oraz Prezes ARFP Paweł Łukasiak wyrazili uznanie dla profesjonalizmu i wyjątkowego zaangażowania, z jakim nasz Ośrodek Działaj Lokalnie i wszystkie pozostałe nagrodzone Certyfikatem, prowadzą: działania służące rozwojowi i aktywizacji społeczności lokalnych, poprawie jakości ich życia oraz budowie kapitału społecznego. Cieszy nas, że tak wysokie standardy prowadzenia programu „Działaj Lokalnie” przekładają się na ogólnopolski prestiż i sukces naszego wspólnego przedsięwzięcia – czytamy w liście.
Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się w Warszawie, podczas gali podsumowującej lokalne projekty realizowane w ramach VIII edycji programu „Działaj Lokalnie”, połączonej z wręczeniem nagród i wyróżnień w konkursie o tytuł „Społecznik Roku 2014” tygodnika Newsweek Polska.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Szef Kancelarii Prezydenta RP Minister Jacek Michałowski oraz Podsekretarz Stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Radosław Mleczko. Obaj Ministrowie w swoich wystąpieniach podkreślali znacznie Programu Działaj Lokalnie, jego organizatorów i realizatorów: „Dzięki takim programom jak „Działaj Lokalnie”, dzięki taki organizacjom jak Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, tkanka społeczna się jeszcze bardziej umacnia” – mówił Minister Michałowski. Na koniec dołączył podziękowania dla wszystkich, którzy od 14 lat startują w konkursach w ramach „Działaj Lokalnie".
Wśród Ośrodków Działaj Lokalnie, które otrzymały Certyfikaty są:
- Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny"
- Fundusz Tratwa Szczecinek
- Fundacja na Rzecz Collegium Polonicum
- Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Granica"
- Stowarzyszenie W.A.R.K.A.-Wizja, Aktywność, Rozrywka, Kultura, Alternatywa
- Żywiecka Fundacja Rozwoju
- Stowarzyszenie DZIECKO
- Stowarzyszenie "Światowid"
- Stowarzyszenie "CZAJNIA"
- Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek”
- Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „POLCENTRUM”
Standardy Ośrodków Działaj Lokalnie oceniane są w czterech obszarach - potencjału instytucjonalnego ODL, współpracy z grantobiorcami i otoczeniem, współpracy z PAFW i ARFP oraz współpracy w ramach sieci ODL.
Realizowany od 2000 roku program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Obecnie sieć Ośrodków Działaj Lokalnie liczy 60 organizacji działających w całej Polsce i obejmujących swoich zasięgiem blisko 600 gmin. Za ich pośrednictwem w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Od 2000 roku udało się w ten sposób zrealizować blisko 7 tysięcy projektów, w które zaangażowanych było 145 tysięcy wolontariuszy i blisko 3 milionów bezpośrednich uczestników. Ośrodki Działaj Lokalnie nie tylko prowadzą lokalne konkursy grantowe, ale również udzielają wsparcia w postaci szkoleń i doradztwa mniej doświadczonym organizacjom, pomagają w zdobyciu dodatkowych środków, budują partnerstwa lokalne angażujące różne sektory, prowadzoną centra wolontariatu, kampanie społeczne i edukacyjne.