2015-03-30
23. marca odbyła się Gala Podsumowująca edycję 2014/15 Programu "Działaj Lokalnie VIII" realizowanego w Dolinie Baryczy przez Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy".
Goście przybyli na godz. 17 do krośnickiego CETSu, a wśród nich znaleźli się mn. in. Inga Demianiuk-Ozga – prezes Stowarzyszenia PdDB, Piotr Kryszczak – wiceprezes Stowarzyszenia PdDB, Katarzyna Misiak – prezes Banku Spółdzielczego w Miliczu, Adam Rostalski – dyrektor CETS, Ryszard Gąsior – zastępca burmistrza miasta i gminy Twardogóra, Michał Gołąb – przedstawiciel gminy Milicz, Marta Lewandowska – przedstawiciel gminy Żmigród, Tomasz Wojciech – przedstawiciel gminy Cieszków oraz reprezentanci grup realizujących projekty w podsumowywanej edycji Programu.
Dużym wyróżnieniem była dla nas wizyta Iwony Olkowicz i Katarzyny Kunert z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, które przyjechały do nas z prezentacją na temat Wolontariatu Rodzinnego oraz portalu fundujesz.pl.
Podczas prezentacji, goście zapoznali się z zasadami Programu „Działaj Lokalnie”, wymogami jakie musi spełnić nasza organizacja, aby móc ogłosić konkurs, a także ze źródłami finansowania i wsparcia promocyjnego Programu.
Wręczone zostały podziękowania dla naszych darczyńców i partnerów – dla Banku Spółdzielczego w Miliczu, który jest naszym stałym darczyńcą i partnerem w Programie, a także dla samorządów lokalnych, którzy wspierają nas w działaniach promocyjno-informacyjnych oraz finansowych, poprzez wypożyczanie sprzętu oferowanego przez Stowarzyszenie.
Po wręczeniu podziekowań nastąpiła najważniejsza część spotkania, którą była prezentacja projektów zrealizowanych podczas edycji 2014/15 Programu. 18 projektów zostało podzielonych na 4 grupy, spośród których wybrani przygotowali kilka slajdów obrazujących efekty działań projektowych.
Grupę reprezentującą rękodzieło były „Aktywne Łazy” z projektem Zielarskim Tropem, przedstawicielem grupy kulinaria i sport było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Dębnica z projektem Żyjmy zdrowo i kolorowo. Projekty nie wpisujące się do w/w grup zostały podzielona na działania wiejskie i działania miejskie. W ramach działań miejskich, goście obejrzeli występ zespołu „Kalina”, który powstał przy Bibliotece Miasta i Gminy w Twardogórze podczas realizacji projekty Na swojska nutę – powrót do tradycji. Działania wiejskie były prezentowane przez Stowarzyszenie „leśne dziady” w ramach proejktu Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w Dziadkowie wsi "leśnych dziadów" i Sołectwo Bukowice II realizujące projekt Dolina Baryczy nieznana – Dolina Baryczy poznana. Cz. II Wielkopolska przy współpracy z CETS Krośnice. Poza prezentacjami multimedialnymi zgromadzeni goście mogli „na żywo” zapoznać się z efektami projektów. Stowarzyszenie "Rozwój i Edukacja" sołectwa Janków Przygodzki zaprezentował wykonane w ramach projektu Papierowe skarby, dzieła sztuki z papieru. Koło Gospodyń Wiejskich z Chynowej realizujące projekt Podjąć wyzwanie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach przywiozło papierowe kwiaty, które zachwycały dokładnością wykonania. Przepiękne rękodzieło z Sołectwa Bukowice II prezentowały Panie Bogumiła Bialic i Beata Piekalska. Rozglądając się po strefie rękodzieła można było również zobaczyć planszę ze zdjęciami, prezentująca postępy prac wolontariuszy podczas tworzenia miejskiego ogródka w Miliczu w ramach proejktu Stumilowy las - Utworzenie ogrodu publicznego i warsztaty integracyjne-przełamywanie izolacji społecznej, stworzoną w ramach projektu realizowanego przez Fundację Mobilni Polacy. Ponadto, kolorowego i integracyjnego akcentu dodał nam baner przywieziony przez przedstawicieli Gminno-Miejskiego Centrum „Wiara - Nadzieja – Miłość” w Odolanowie, wykonany przez uczestników projektu Zintegrowane Centrum.
Na zakończenie podane zostały informacje o nowej – IX już edycji Programu w tym również o zakończonym dzień wcześniej naborze wniosków.
Galę prowadziła koordynator Programu „Działaj Lokalnie” w Dolinie Baryczy – Joanna Kołodziej.