Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie realizowane są projekty Działaj Lokalnie

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Gala Podsumowująca IX edycję Programu "Działaj Lokalnie" za nami!

2017-04-12

Dnia 28.02.2017 r. o godzinie 17:00 w sali Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu odbyła się uroczysta Gala podsumowująca IX edycję Programu Grantowego „Działaj Lokalnie” w Dolinie Baryczy. Program realizowany jest od 2010 roku przez – Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy” - ośrodek Działaj Lokalnie.

 W jednym miejscu udało się skupić partnerów Programu:

- Samorządy Lokalne,

- Biblioteki,

- Ośrodki Kultury,

a także:

- Grantobiorców,

- Wnioskodawców,

- Sympatyków,

-przedstawicieli mediów oraz gospodarzy - ośrodka Działaj Lokalnie.

Galę podsumowującą zrealizowane projekty poprowadziły koordynatorki Programu „Działaj Lokalnie”: Sylwia Baszuro i Pola Chrzan.

W ramach IX edycji Programu „Działaj Lokalnie” Dolinie Baryczy w     2016 r. zrealizowanych zostało 15 różnolitych projektów na łączną kwotę dofinasowania 57 505, 56 zł. Granty do 6000 zł otrzymały cztery inicjatywy lokalne współpracujące w rozliczeniu z ośrodkiem, jedna inicjatywa działająca za pośrednictwem szkoły oraz dziesięć  zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacji pozarządowych, z terenu 8 gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Twardogóra, Żmigród, Przygodzice, Odolanów oraz Sośnie.

Program Grantowy Działaj Lokalnie w Dolinie Baryczy finansowany jest ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, środków Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy  pozyskiwanych w ramach 1% oraz w ramach stałej współpracy z darczyńcami. Uroczyste podziękowania dla darczyńców – samorządów lokalnych gmin Doliny Baryczy oraz Banku Spółdzielczego w Miliczu za współpracę na rzecz realizacji programu złożyła gospodarz Ośrodka „Działaj Lokalnie” i Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” Inga Demianiuk- Ozga wraz ze Skarbnikiem Janem Bernackim.

Nie zabrakło również podziękowań i wyrazów uznania za trud włożony w wybór projektów dla Lokalnej Komisji Grantowej, w skład której weszli:

Grażyna Krajewska – przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Miliczu,

Zofia Pietryka – przedstawiciel NGO, 

Piotr Kryszczak – przedstawiciel ośrodka Działaj Lokalnie,

Dariusz Skiba – przedstawiciel jednostek kultury.

Uczestnikom przedstawiony został film obrazujący zakres realizacji Programu Działaj Lokalnie w Polsce – obecnie działają 62 ośrodki w tym 24 certyfikowanych jako spełniających najwyższe standardy doradztwa – certyfikat ten posiada ośrodek prowadzony przez Partnerstwo.

 W ramach gali zaprezentowane zostały w formie filmu przygotowanego przez Ośrodek oraz wystąpień realizatorów, wybrane projekty, których tematyka obejmowała różne obszary dobra wspólnego. Wśród dofinansowanych inicjatyw znalazły się takie, które miały charakter prozdrowotny i uczyły o tym, jak ratować życie, a także zachęcały do oddawania krwi, projekty które edukowały i pogłębiały wiedzę o regionie Doliny Baryczy oraz łączyły ludzi międzypokoleniowo. Pojawiły się projekty, które w znaczny sposób wpłynęły na poprawę wyglądu wsi. Nie zabrakło również inicjatyw artystycznych- warsztatów aktorskich czy warsztatów z rękodzieła, które obrodziły w  prawdziwe dzieła sztuki! Szczególnie aktywnie działali w tym roku mieszkańcy sołectw z terenu Gminy Milicz  - Duchowa, Słączna oraz Miłosławic. Zdaniem wszystkich realizatorów podjęte działania przyczyniły się do wzrostu wiedzy i kompetencji lokalnych liderów, przyczyniły się do współpracy społeczności, wpłynęły  na poprawę jakości ich funkcjonowania.

Wspólna praca liderów, wolontariuszy oraz animatorów przyczyniła się do osiągnięcia i spełnienia celu programu, jakim jest dobro wspólne.

To był przemiły wieczór spędzony wśród ludzi aktywnych, cieszących się życiem, zarażających entuzjazmem i chęcią do działania! Widoczne było to szczególnie podczas ich wystąpień i pokazów w trakcie uroczystości. Uczestnicy projektów mieli okazję pochwalić się swoimi działaniami, zaprezentować praktyczne umiejętności, zareklamować swoje projekty i ofertę. Uczestnicy chętnie wymieniali się doświadczeniami i inspirowali się nowymi pomysłami. 

Galę zwieńczyła  słodka niespodzianka, zaproszenie do zwiedzania wystawy i ekspozycji prac powstałych w ramach projektów oraz zaproszenie do kolejnej edycji Programu Działaj Lokalnie w Dolinie Baryczy, która w 2017 r.

Nabór wniosków planowany jest już w kwietniu. Szczególnie wspierane będą działania na rzecz edukacji dla Doliny Baryczy.

Uczestnicy Gali zaproszeni zostali również przez p. Izabelę Brymerską do zwidzenia obiektu i oferty KOM – ośrodka edukacji  pozaszkolnej, który od lat w swych unikatowych programach edukacyjnych w kreatywny sposób przekazuje wiedze o walorach Doliny Baryczy.

Szczegółwe informacje i inspiracje z zrealizowanych projektów w minionych edycjach znajdują się w zakładce "Edycje".