2018-11-24 23:14:43
Warsztaty „razem dla KLIMATU” Domasławice 22.11.2018
Na przybywających uczestników spotkania czekała miła niespodzianka, gościnni gospodarze zapewnili ciepły poczęstunek, co na pewno dodało energii i siły do wspólnej dyskusji i integracji nauczycieli, którzy reprezentowali szkoły z Twardogóry, Bukowic, Cieszyna, Pawłowa, Sośni.
Pani Aleksandra Majewska i Joanna Skórzyńska z Campusa Domasławice opowiedziały o możliwościach spędzenia czasu i różnorodnej ofercie skierowanej zarówno do uczniów jak dla całych rodzin. Ciekawe propozycje zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem naturalnych „odpadów” , tworzenie przez dzieci prac, które pozwalają lepiej poznać różne gatunki zwierząt występujących w Dolinie Baryczy to świetne połączenie edukacji przyrodniczej i wykorzystania resztek włóczki, krążków drewna. Itp. W planie jest oferta oparta na poznawaniu i „smakowaniu” produktów lokalnych.
Dodatkowo możliwość aktywnego spędzenia czasu , spacer po okolicach to niewątpliwy atut. Panie zaprosiły p. Mariusza Zielińskiego leśnika z nadleśnictwa Oleśnica, z którym współpracują. Zaplanowano utworzenie ścieżki edukacyjnej, która urozmaici ofertę o kolejne tematy dotyczące gospodarki leśnej.
W przerwie uczestnicy degustowali jabłka i gruszki oraz soki , dla większości produkty te są dobrze znane i lubiane.
Dyskusja dotycząca naszej roli w przeciwdziałaniu zmian klimatu okazała się bardzo burzliwa, czy możemy coś zrobić , czy ma to sens skoro „decydenci „ nie podejmują konkretnych działań? Jak ważne jest tworzenie odpowiednich przepisów i uregulowań prawnych?
Uczestnicy uznali, iż utrudnia nam niska świadomość społeczna, myślenie krótkotrwałe i złe nawyki. Brak globalnego myślenia o skutkach zanieczyszczenia środowiska. Ogranicza wygoda współczesnego człowieka i finanse. Brak odgórnych uregulowań prawnych i biurokracja.
A jednak większość uczestników spotkania uznała, że potrzebne jest edukowanie od małego, ważne różne kampanie i materiały edukacyjne, żeby zwiększać świadomość o konieczności ochrony czystości powietrza. Lubimy piękno natury i pragniemy je chronić gdyż chcemy zostawić czyste środowisko dla dzieci i wnuków. Tym co nas „nakręca” jest entuzjazm i chęć do pracy młodych ludzi.
Jako pomysły na edukację podkreślono dla młodszych dzieci zajęcia i konkursy plastyczne i techniczne na wykonanie różnych ozdób i przedmiotów codziennego użytku.
Dla młodzieży planowanie kampanii społecznych, tworzenie filmów , spotkania i wywiady z ludźmi, którzy są praktykami w tym zakresie. Analizowanie danych na temat zachorowalności związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Przedstawienie korzyści również finansowych wynikających z ochrony środowiska. Ciekawym pomysłem jest tworzenie młodzieżowych kabaretów- ośmieszanie złych nawyków . Dzielenie się doświadczeniami – bank scenariuszy lekcji np. „Klimatyczna klasa”
W ewaluacji podkreślono super atmosferę, dużo inspiracji, udział fajnych ludzi! To że nad wszystkim czuwała prowadząca. Ważna była wymiana doświadczeń !
Wypowiedzi uczestników: Wychodzę pełna dobrej energii i wiary, że wspólnie możemy pomóc środowisku!!Bardzo ciekawe zajęcia! Bardzo zainteresowały mnie pomoce edukacyjne.
Dziękuję gospodarzom spotkanie za miłe i gościnne przyjęcie a uczestnikom za aktywne i pełne zaangażowania mimo późnej pory dyskusje i podzielenie się swoimi wątpliwościami i pomysłami jak edukować!!
Dziękuję za motywację do dalszego działania Zofia Pietryka – koordynator projektu.