Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie realizowane są projekty Działaj Lokalnie

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
100 rocznica Powstania Wielkopolskiego 27.12.2018

2019-01-07  10:59

27 grudnia cała Wielkopolska świętowała uroczystości 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Choć główne obchody odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, w których brał udział  Prezydent RP Andrzej Duda.

My "Bogdajacy" również tego dnia nie zapomnieliśmy o wym wydarzeniu. Tego dnia, z inicjatywy p. B. Adamczyk - nauczyciela historii, grupa dzieci, młodzieży i rodziców oddała hołd poległym bohaterom z Bogdaju i Młynika uczestniczącym w Powstaniu Wielkopolskim. Pod obeliskiem przy Kościele zostały złożone okolicznościowe chorągiewki oraz zapalony znicz. Minutą ciszy uczczono pamięć Powstańców. Następnie wszyscy udali się na miejscowy cmentarz. Tam również na grobach powstańców złożone zostały okolicznościowe chorągiewki.

W tym dniu odbył się bieg z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego szlakiem miejsc pamięci w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy. Nasz Obelisk i tablica przy Kościele były jednym z miejsc, które odwiedzili biegacze podczas swojego biegu.

Równo o 16:40 strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej uruchomili syreny strażackie, które obwieściły 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.