2019-08-24 16:46:55
W dniu 19.08.2019 r. ruszył projekt Stowarzyszenia „Jedni dla drugich”, kierowany dla mieszkańców Przygodzic, którego liderem jest sołtys.
Pierwsze z pięciu spotkań informacyjno-szkoleniowych zaplanowanych w ramach projektu, dotyczyło zagrożeń, jakie wywołuje tlenek węgla, czyli tzw. czad.
Szkolenie prowadził Komendant PSP w Ostrowie Wielkopolskim Pan Jacek Wiśniewski, który mówił o powstawaniu czadu, zagrożeniach jakie ze sobą niesie. Dla głębszego zrozumienia niebezpieczeństwa jakie niesie tlenek węgla Pan Jacek zaprezentował krótki film tematyczny oraz wspomniał o kilku śmiertelnych przypadkach zatrucia czadem w naszej gminie. Podkreślił, iż zagrożenie występuje wszędzie tam, gdzie odbywa się proces spalania, czy to w kotłowni „węglowej”, kominku, czy piecyku gazowym. Tlenek węgla powstaje w przypadku niepełnego procesu spalania – braku wystarczającej ilości tlenu z powietrza. Niekonieczne odpowiadają za to wadliwe czy przestarzałe urządzenia grzewcze, ale przede wszystkim niedrożne lub niewłaściwie przygotowane kanały wentylacyjne, czy stosowane technologie w budownictwie, zwiększające szczelność budynków, zaburzające wymianę powietrza.
Udział w spotkaniu wziął również przedstawiciel producenta czujników czadu, który podzielił się fachową wiedzą dotyczącą sprzętu, jego eksploatacji czy montażu. Na potrzeby spotkania zaprezentował skondensowany w puszcze tlenek węgla. Podczas spotkania mieszkańcy naszej wsi mieli możliwość sprawdzenia woni tlenku węgla, który okazał się być bezwonnym, jednak wykryty przez czujnik czadu. Te doświadczenia uświadomiły obecnym jakie wielkie zagrożenia niesie czad, niewidoczny i bezwonny. Nie bez powodu nazwany jest „cichym zabójcą”.
Objawami zatruć czadem jest: obniżona koncentracja, ból głowy, uczucie tętnienia w skroniach, osłabienie, oszołomienie, nudności, zaburzenia czynności serca i oddychania, nieodwracalne upośledzenie układów, aż po śmierć.
Z pewnością przeprowadzona prelekcja wprowadzi w zadumę uczestników spotkania, czy aby na pewno wszystkie wskazówki dla bezpieczeństwa w ich mieszkaniu są prawidłowo zastosowane. A dla 100% pewności, tuż przed okresem grzewczym, zabezpieczą się w czujniki tlenku węgla współfinansowane w ramach projektu Działaj Lokalnie.
Karolina Walczybok, Robert Wnuk