Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie realizowane są projekty Działaj Lokalnie

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Konczymy projekt świętem piczonego ziemniaka

2019-10-05  21:37

Konczymy projekt świętem piczonego ziemniaka

Dnia 5 października 2019 r. zgodnie z zaproszeniem, które dostarczyliśmy wszystkim mieszkańcom wraz z ulotką na temat realizacji projektu realizowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, za pośrednictwem Ośrodka Działaj LokalnieStowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

 Zgodnie z zaproszeniem, już o godzinie 1600 na plac zabaw zawitała gromada dzieci. Organizatorzy dokonali ceremonii rozpalenia ogniska. Imprezę rozpoczęliśmy od pieczenia kiełbasek, jak już w palenisku było wystarczająco żaru, po zjedzeniu kiełbasek do paleniska, by tradycji stało się zadość - wrzucono ziemniaki. W międzyczasie dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych w których głównym atrybutem był ziemniak. Były to między innymi: rzut ziemniakiem do celu, toczenie ziemniaka po stole, rzut ziemniakiem na odległość, nagrodami za udział były cukierki dla wszystkich dzieci.

Kobiety z KGW przygotowały wiele innych potraw na bazie ziemniaka z domieszką innych warzyw kojarzonych z jesienią. Były placki ziemniaczane pieczone na miejscu, sałatki ziemniaczane z domieszką innych płodów w różnej postaci, ziemniaki z gzikiem po poznańsku, zupa dyniowa czy kaszanka z kapustą, była też rozgrzewająca herbata i kawa, ponieważ w tym dniu pogoda nas nie rozpieszczała – było zimno i wietrznie. Mimo że jedzenia nie brakowało, wszyscy zarówno dzieci jak i dorośli czekali na „chłopski garnek”
 a właściwie w naszym wydaniu na brytfannę z około 50 porcjami pysznej potrawy z udek kurczaka, buraczków, ziemniaków, cebuli, który po 4 godzinach gotowania na ruszcie umieszczonym nad drugim ogniskiem gotowy był do konsumpcji. Mimo zimnej i wietrznej aury zabawa była udana, najwytrwalsi jeszcze po godzinie 22 byli na placu.