Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie realizowane są projekty Działaj Lokalnie

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Zioła dla zdrowia

2020-11-16  20:54

Pandemia pokrzyżowała nam plany i ostatnie z zaplanowanych warsztatów przenosimy do internetu. Dzielimy się więc z Wami przepisami na zdrowe herbatki ziołowe.

Można je zrobić bazując na naszym ogródku ziołowym. Posadziliśmy w nim majeranek, oregano, rozmaryn, tymianek, cząber, bazylię i melisę. Pielęgnowane przez cały

sezon wegetacyjny pięknie rosną. Na zimę rozmaryn przeniesiemy do pomieszczenia, pozostałe zioła zimują w gruncie. Oto jeden z przykładów na zdrową herbatkę

wspomagajaca układ odpornościowy.

Herbatka  przeciwutleniajaca wg Pata Crockera - Wielka księga soków

  2 części tymianku

  1 część mięty pieprzowej

  1 część rozmarynu

 1/2 części szałwi.

Wykonanie: w szczelnej puszcze lub słoju z ciemnego szkła wymieszaj podane zioła. Przechowuj w chłodnym, suchym i zaciemnionym miejscu.

Przyrzadzanie herbatki:- rozgnieść niewielką ilość mieszanki na drobny proszek. Odmierzyć po 1 łyżeczce- 5 ml na szklankę- 250 ml wody. wsypać do ogrzanego ceramicznego imbryka i dodać 1 łyżeczkę mieszanki " dla dzbanka". Zalać zioła wrzącą wodą. Przykryć imbryk i zatkać dzióbek. Zaparzać około 15 minut, po czym przelać przez sitko do filiżanek.

Szkoccy naukowcy ustalili, że ekstrakt z tymianku zawiera 75 składników chemicznych, spośród których 25 procent ma właściwości przeciwutleniające.

Na naszym facebooku- https://www.facebook.com/Piotrkosice/ znajdują się inne przepisy i rady . Zapraszamy do czytania i polubienia.