2023-01-11 10:49:19
Ideą konkursu było stworzenie EKOpamiątki z Doliny Baryczy, która nawiązywałaby do specyfiki kulturowej, przyrodniczej pogranicza Dolnego Śląska i Wielkopolski. Promując ideę ekologicznej, estetycznej i jakościowej pamiątki chcemy promować lokalną kulturę i zaoferować turystom pięknie wykonany przedmiot, którego symbolika będzie nawiązywała do miejsca, gdzie w przyjemny sposób spędzili czas.
Konkurs miał też na celu praktyczne wykorzystanie naturalnych, odnawialnych surowców oraz popularyzację wzornictwa współczesnego w Dolinie Baryczy.
Ponadto celem konkursu było zainteresowanie środowisk artystycznych i kulturalnych - lokalnych, ale także ogólnopolskich – walorami Doliny Baryczy.
Pomysłodawcom konkursu zleżało na zmianie perspektywy estetycznej wokół pamiątkarskiego wzornictwa w taki sposób, że materiały proponowane do użycia w produkcji pamiątki powinny być ekologiczne tzn. być odnawialne, pozostawiać optymalnie mały ślad węglowy a najlepiej pochodzić z Doliny Baryczy. Wskazane jest by pamiątka była przykładem: wykorzystania surowców w modelu obiegu zamkniętego, by miała charakter użytkowy a także mogła być wykorzystania jako edukacyjny przedmiot przybliżający różnorodność biologiczną i gatunkową fauny i flory Doliny Baryczy. Idealna pamiątka miała także zachęcać turystów do podejmowania świadomych wyborów konsumenckich.
Decyzją jury zgodnie z postanowieniem § 10 ust. 3 Regulaminu konkursu, zdecydowano o innym podziale nagród.
Nagroda w wysokości 1000 zł
Aleksandra Kuriata za przepis na ręcznie szytego "Karpia z Milicza" powstałego z materiałów odzyskanych z ubrań.
Uwagi Jury :
- Ciekawa i kreatywna koncepcja na pamiątkę dla ambitnych. Pomysł na stworzenie pamiątki wykorzystuje ideę recyklingu. Koncepcja inspirująca do pozostania w Dolinie Baryczy po wizycie, angażująca do współpracy dorosłych i dzieci, pamiątka kształtująca praktyczne umiejętności.
- Dopracowania wymaga instrukcja – np. wykrój powinien zostać zrobiony z zapasam na zszycie, jeszcze dokładniejsza instrukcja jak zszywać poszczególne części. Brakuje informacji o wymiarach i ilości wykrojników. Do dopracowania sama grafika instrukcji. W projekcie nie uwzględniono opakowania oraz informacji czy w kalkulacji zostało ono uwzględnione.
Wyróżnienie w wysokości 300 zł
Magdalena Doszla za ceramika z Doliny Baryczy - ręcznie malowane, gliniane magnesy i naczynia nawiązujące wzornictwem do karpia milickiego.
Uwagi Jury:
- Magnes z gliny – jedna z najbardziej oczywistych, ale i poszukiwanych pamiątek, wykorzystująca naturalny materiał, stosunkowo łatwa do odtworzenia. Zaproponowana technika stempli przyjazna do wykorzystywania na warsztatach ceramicznych od stworzenia własnego magnesu - pamiątki.
- Ceramiczne naczynia ciekawe, ale wykraczające poza budżet. Zaproponowane wzornictwo, grafika mało atrakcyjna.
Wyróżnienie w wysokości 200 zł
Dawid Thiel za KEEP YOUR MEMORIES - tekturowa EKOpamiątka, które pełni 3 funkcje: skrzynki, tacy oraz ramki
Uwagi Jury:
- Oryginalny pomysł, warty dopracowania w zakresie większego powiązania z obszarem. Idea zachęcającą do tworzenia własnej pamiątki z Doliny Baryczy w różnych formach zdjęć, roślin do ususzenia, kamieni, patyków itp. Pudełko tektura (eko), możliwość dostosowania nadruku do okoliczności/rodzaju wydarzenia, pory roku. Zdecydowanie pomysł dla świadomych turystów.
- Pod znakiem zapytania trwałość pamiątki a także brak wyraźnego odniesienia do Doliny Baryczy Wielofunkcyjność nieco naciągana. Estetyczne wykonane, jednak produkcja zdecydowanie nie mieści się w budżecie.
Wyróżnienie w wysokości 200 zł
Małgorzata Dambek za tekstylia z nadrukiem powstającym z kawy
Uwagi Jury:
- Wizualnie bardzo przyjemne i klimatyczne obrazki, grafika ciekawa, świetne ubarwienie. Unikatowa forma malunku z odpadów - fusy, napar kawy jednak nie do odtworzenia w wielu egzemplarzach.
- Nośniki konwencjonalne i znacznie przekraczające zakładane koszty. Ciekawa koncepcja wielofunkcyjnej chusty, która może służyć jako apaszka, nakrycie głowy i serwetka piknikowa.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Gratulujemy zwycięzcom!