2024-11-21 21:35:56
17 listopada 2024 r. w niedzielne popołudnie w sali CETS w Krośnicach odbyło się uroczyste podsumowanie naszego projektu.
5 miesięcy naszej pracy dla pobudzenia społecznej energii zamknęliśmy spotkaniem w CETS w niedzielne popołudnie. Był to deszczowy, listopadowy czas, wydawałoby się idealny pod kocykiem i przy kominku. Okazało się, że energia wyzwolna w projekcie przyciągnęła rzeszę Krośniczan i miłośników Krośnic. W czasie naszego spotkania na sali zabrakło wolnych krzeseł. Jest to największa radość i duma dla organizatorów imprezy.
Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego podsumowania projektu, gdzie najważniejsze było wyciągnięcie wniosków z projektu. Przedstawiliśmy gościom film, w którym wróciliśmy do historii hrabiego Adelberdta von der Recke-Volmerstein oraz założonej przez niego fundacji dla osób sparaliżowanych, chorych nerwowo oraz nieuleczalnie chorych dzieci, tj. Krośnickiego sanatorium. Następnie w filmie przedstawiliśmy lata powojenne i dalsze losy sanatroium przekształconego w szpital neuropsychiatrii dziecięcej. Pokazaliśmy zdjęcia przedstawiające w tamtych czasach krośnickie różane aleje, rabaty, żywopołty, klomby, samolot. Dalej w filmie pokazaliśmy historycznego ogrodnika Ignacego Łaniaka, który w Krośnicach założył różane aleje. Opowiedzieliśmy jego historię, pokazaliśmy fotografie oraz wskazaliśmy "sztrafetę pokoleń". W dalszej części filmu przedstawiliśmy zadania zrealizowane w projekcie oraz na koniec największe zadanie, założenie 80 metrowej w 3-rzędowej różanej aleji. Film pokazał, że wszystkie zadania zaplanowane w projeckie zostały zrealizowane. A co najważniejsze i najcenniejsze dla nas, dla grupy inicjatywnej, wpłyneliśmy na integrację mieszkańców i wyzwolilismy w nich energię do wspólnego działania. Jest to wileka radość dla nas!!! W filmie wykorzystano stare zdjęcia i widokówki udostępnione przez mieszkańców Krośnic oraz 24 stare slajdy z lat 70 XIX w., które na potrzeby filmu zdigitalizowaliśmy.
Po projekcji filmu rozstrzygnęliliśmy konkurs fotograficzny "najpiękniejsza krośnicka róża". Nagrodę wręczł Jakub Wencek leśnik, fotograf, kóry prowadził nasze warsztaty fotograficzne, laureta tegorocznej nagrody National Geographic w kategorii Europa z powietrza. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Marcin Zaryczański.
Kolejnym punktem spotkania było spotkanie z współautorem ksiażki "Chcesz cukierka? Idź do Gierka" Marcinem Ziętkiewiczem, kiedyś krośniczanin, które poprowadziła Magdalena Fortuniak, fragmenty ksiażki czytał jej syn Wojciech Fortuniak. Rozmowę ubarwił muzycznie na akordeonie Piotr Nowakowski. Spotkanie dało szansę do wspomnień, refleksji i uśmiechu.
Po spotkaniu można było przy kawie, herbacie i czymś słodkim, przy muyzce pana Piotra wykonanej na puzonie porozmawiać z autorem, z przyjaciółmi, znajomymi.
I teraz jeden z głównych punktów spotkania!!!
Przedstawiliśmy gościom wystwę "Krośnice w starej fotografii". Do przygotowania jej wykorzystaliśm zbiory udostępnione przez byłego krośniczanina, liczne, stare widokówki z XIX i poczatku XX wieku oraz stare zdjęcia udostępnione przez krośniczan. Mieliśmy okazję przypomniec sobie historyczny obraz naszej wsi, poznać nieistniejące już obiekty, wspomieć uroki naszej okolicy. Wystawa zrobiła ogrone wrażenie na gościach naszej imrezy.
Jeden z wniosków naszego spotkania i naszego projektu, to:
NIE TRZEBA OBECNIE MIESZKAĆ W KROŚNICACH, BY MIEĆ KROŚNICE GŁĘBOKO W SERCU
Taki wniosek przedstawiliśmy na początku spotkania z przesłaniem, że musimy dołożyc starań, aby nasza młodzież miała Krośnice tak głęboko w sercu, że niezależnie, gdzie rzuci je los, chcieli do Krośnic wracać, o nich wspominać i może zrobic coć dla Krośnic.