2014-09-30 09:31:28
6. października 2014 roku w domu kultury w Bukowicach odbedą się zajęcia z popularnej dziś techniki decoupage, której podstawowe tajniki poznawałyśmy już podczas poprzednich zajęć. Rozpoczęcie o godzinie 16.00.
Będą to już ostatnie nasze zajęcia w ramach VIII edycji programu Działaj Lokalnie, ale nie ostatnie w tym miesiącu. Tradycyjnie, w ostatni poniedziałek miesiąca spotkamy się jeszcze raz. Miejsce i godzinę zajęć wybierzemy podczas spotkania dekupażowego.
Co to jest ten dekupaż, decoupage (fr. decoupage) — to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię drewnianą, metalową, szklaną, tekstykną, plastikową czy ceramiczną wyciętego ze specjalnego papieru lub zwykłej papierowej serwetki motywu. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby i nie był wyczuwalny przy dotknięciu i wyglądał jak namalowany.
Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper”, czyli wycinać.
Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia tej techniki zdobniczej. Jedni uważają, że pochodzi z terenów Syberii, gdzie w ten sposób plemiona koczownicze ozdabiały groby przodków. Taki sposób ozdabiania przedmiotów miał według tej teorii przywędrował potem do Chin, gdzie do XII wieku był popularną metodą ozdabiania tradycyjnych lampionów, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Sztukę tą nazywano lacca contrafatta. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Wkrótce technika ta stałoa się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze francuskiego króla Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe. Używano do tego już nie tylko kopii ale i wyciętych elementów oryginalnych obrazów, które w ten sposób zniszczono...
Niektórych twórców techniką decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów.
W swej twórczości wykorzystywali też decoupage Pablo Picasso i henri Matisse.
W tej technice zdobniczej stosuje się materiały, które zazwyczaj są dostępne w każdym gospodarstwie domowym:
· Przedmioty do ozdabiania: pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, albumy, ceramika, szkło (butelki, słoiki).
· Motywy i wzory do nanoszenia na przedmioty wycięte lub wyrwane z serwetek papierowych, ozdobnego papieru, gazet i np. wydruków komputerowych.
· Narzędzia: nożyczki, nóż do tapet, żyletka, pędzle, a także gąbka kuchenna, waciki i patyczki kosmetyczne, chusteczki jednorazowe.
· Klej typu wikol, specjalny klej do decoupage lub – jak dawniej- białko jajka.
· Farby akrylowe, lakier do drewna, lakier do spękań.