2010-03-02 00:00:00
15 lutego w Domu Kultury w Bukowicach odbyło sie podsumowanie projektu "Razem możemy więcej". Autorki projektu – Agnieszka Prucnal i Ilona Czarnuch – cieszą się już z kolejnego sukcesu – nowy projekt (napisany wraz z Beatą Piekalską i Anną Lindą) w ramach Programu Oparacyjnego Kapitał Ludzki jest rekomendowany do dofinansowania.
15 lutego w Domu Kultury w Bukowicach odbyło sie podsumowanie projektu "Razem możemy więcej". Autorki projektu – Agnieszka Prucnal i Ilona Czarnuch – cieszą się już z kolejnego sukcesu – nowy projekt (napisany wraz z Beatą Piekalską i Anną Lindą) w ramach Programu Oparacyjnego Kapitał Ludzkijest rekomendowany do dofinansowania.
Na podsumowaniu projektu realizowanego w ramach "Działaj lokalnie VI"Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności obecni byli Prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Doliny Baryczy oraz Przewodniczący Rady Powiatu Cezary Sierpiński, Stefan Morka - Prezes Stowarzyszenia Ziemi Krośnickiej "Branda" – wnioskodawcy projektu, gospodarze i mieszkańcy wsi biorących udział w projekcie, Stowarzyszenie Przyjaciół Dziewiętlina, autorki i realizatorzy projektu.
Przy gorącej zupie dyniowej Beata Piekalska, Agnieszka Prucnal i Ilona Czarnuch opowiadały o zrealizowanych działaniach – udziale w "Dniach Karpia", warsztatach wyplatania żywych form w Lędzinie i Dziewiętlinie, cyklicznych warsztatach integracyjno-kulinarnych (m.in. warsztaty "dyniowe", zajęcia „Słodkie klimaty” w Łazach), adwentowych warsztatach artystycznych w Wąbnicach, plastycznych warsztatach walentynkowo-wielkanocnych w Łazach, udziale w pierwszym milickim jarmarku bożenarodzeniowym. Projekt dobiega końca, jednak bukowickie warsztaty kulinarne cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem, że panie domagały się więcej podobnych atrakcji. Zrodziło się postanowienie, że bukowiczanki będą przynajmniej raz w miesiącu spotykać się przy garnkach i patelniach. - Naprawdę się udało, do tej pory znaliśmy dynię jako warzywo, które należy dawać zwierzętom. Zupa zrobiła furrorę. Teraz co miesiąc, po każdym spotkaniu, dostajemy przepisy – opowiada z wypiekami na twarzy sołtys Bogumiła Bialic. Również sołtys Wąbnic Jan Chołodecki nie może wyjść z podziwu nad podejmowanymi działaniami – marzy, by jeszcze nie raz zorganizować stoiska konsumpcyjne z wiejskimi rarytasami podczas dużych imprez. Autorki "Razem możemy więcej" wraz z Beatą Piekalską i Anną Lindą cieszą się nowym sukcesem. Nowy projekt "Teraz my! Integracja przez aktywność szansą na rozwój wiejskich społeczności w Dolinie Baryczy" znalazła się wśród projektów rekomendowanych do dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wnioskodawcą jest Stowaszyszenie Gmin i Powiatów Dolina Baryczy. Założenia "Teraz my!" są podobne do mającego charakter projektu pilotażowego "Razem możemy więcej". W harmonogramie znajdzie się miejsce na "Glinianą przygodę", wykorzystane zostaną posiadane przez "Brandę" i lędzińskie stowarzyszenie koła garncarskie. Ważnym punktem będzie upiększanie wsi (m. in. wykorzystywanie powalonych drzew jako materiałów rzeźbiarskich dla miejscowych artystów). Nie zabraknie miejsca dla tak lubianej "Smakowitej aktywności" oraz na zajęcia artystyczne, wśród których znajdzie się między innymi wyplatanie wiklinowych koszy, tworzenie ozdób z loomu.
Marzena Tyl
Głos Milicz