2016-11-05 17:23:14
W dniu 4.11 odbyły się warsztaty w Moszycach -Mój region moim domem
Kolejnym gospodarzem spotkania w ramach projektu „Mój region moim domem” była p. Marzanna Chrzanowska Dryzd ze świetlicy w Moszycach. Dużą pomocą przy sprawach organizacyjnych służyła p. Elżbieta Sobczyńska. Na warsztaty zgłosiły się panie pracujące w świetlicach i bibliotekach w gminie Twardogóra. Jak się okazało wśród uczestniczek były osoby, które do tej pory nie znały programu Edukacja dla Doliny Baryczy ale słyszały o jego efektach od koleżanek, które już korzystają z pomocy edukacyjnych. Podczas wspólnych prezentacji bardziej „wtajemniczone” uczestniczki z dużym przekonaniem zachwalały korzyści wynikające z prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży z użyciem gier, puzzli, publikacji. Pani Halina Konarzewska zGrabowna Wlk przekonywała jak bardzo przydatne są pomoce w jej pracy w bibliotece. Pani Anna Rydzyk z Biblioteki Gminnej z Twardogóry, została wybrana jako osoba wspierająca działania edukacyjne o regionie. Twardogórska biblioteka bardzo aktywnie uczestniczy w PROGRAMIE a p. Ania jest inicjatorem wielu ciekawych inicjatyw edukacyjnych i prowadzi szereg zajęć dla mieszkańców gminy w oparciu o nasze pomoce. Jak podkreśliły uczestniczki jej działania „promieniują” i p. Ania chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi.
Po prezentacji dotyczącej miejsc służących edukacji i turystyce w Dolinie Baryczy oraz założeń Programu Edukacja dla Doliny Baryczy i krótkiej przerwie, podczas której uczestniczki degustowały pyszne ciasto przygotowane przez gospodarzy spotkania oraz smakowały produkty lokalne certyfikowane znakiem Dolina Baryczy Poleca nastąpiła część praktyczna.
Pani Ania Rydzyk z dużym znawstwem pokazywała jak w ciekawy sposób można wykorzystać podczas zajęć pacynki, kukiełki , legendy z Doliny Baryczy, atlasy roślin i zwierząt. Podkreśliła, jak dużą rolę do poznawania najbliższego otoczenia mają puzzle „Poznaj Dolinę Baryczy” i „Mieszkam w Dolinie Baryczy”. Zofia Pietryka wyjaśniła zasady gry edukacyjnej Omnibus Doliny i zachęciła do szukania na planszy właściwych odpowiedzi, zaprezentowała jak można edukować o gospodarce rybackiej i przyrodzie w oparciu o plansze i mapy.
Uczestnicy otrzymali potwierdzenia udziału w warsztatach oraz wybrane pomoce edukacyjne przekazane przez Partnerstwo dDB a gospodarze pakiet pomocy sfinansowany z projektu DzL.
Kolejnym etapem działań projektowych będą zajęcia przeprowadzone w świetlicach- już czekam na ciekawe relacje, zdjęcia i filmiki.
Zofia Pietryka- koordynator projektu.