2016-11-11 17:28:43
Kolejne warsztaty w ramach projektu „ Mój region moim domem” edukujmy wspólnie o regionie Dolina Baryczy, realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „ Dolina Baryczy” w ramach programu Działaj Lokalnie IX, odbyły się w dniu 10 listopada w świetlicy w Korzeńsku w gminie Żmigród.
Na spotkanie przybyły osoby zajmujące się animacją i edukacją tj. przedstawiciele klubu tanecznego działającego przy świetlicy w Korzeńsku, panie z Placówki Wsparcia Dziennego w Żmigrodzie, p. Lidia Ratajczyk ze Szkoły Podstawowej w Korzeńsku wraz kilkuosobową grupą uczniów oraz reprezentanci Ekologicznego Stowarzyszenia Etna wraz z prezesem p. Romanem Guziakiem.
Gospodarzem spotkania była p. Agnieszka Ptak , animatorka działań i radna w gminie Żmigród, która przygotowała poczęstunek i salę dzięki wsparciu Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury.
Każdy z uczestników, krótko opowiedział o swoich działaniach edukacyjnych oraz motywacji udziału w projekcie DzL , potwierdziło to, iż są zainteresowani programem Edukacja dla Doliny Baryczy a opiekunka i uczniowie ze szkoły w Korzeńsku korzystają z pomocy edukacyjnych, gdyż biorą udział w PROGRAMIE.
Pan Roman Guziak , został poproszony o wspieranie działań edukacyjnych w gminie Żmigród, w ramach Projektu konsultował materiały o tematyce ornitologicznej. Zaprezentował główne działania Stowarzyszenia Etna, związane z ochroną siedlisk ptaków na obszarach chronionych w Dolinie Baryczy. Stowarzyszenie Etna planuje w Korzeńsku utworzyć ośrodek edukacyjny w budynku dawnej biblioteki użyczonym przez gminę. Niewątpliwie spotkanie może przyczynić się do nawiązania współpracy pomiędzy ekologami i mieszkańcami miejscowości.
Po prezentacji Zofii Pietryki , dotyczącej walorów przyrodniczych i historycznych Doliny Baryczy, w tym pokazaniu jak ważną szansą dla rozwoju naszego regionu jest program Natura 2000 i szansa ta została wykorzystana do rozwóju infrastruktury edukacyjnej i turystycznej, dzięki programom unijnym ze środków PROW i PO RYBY oraz wspieranie aktywności mieszkańców regionu dzięki Programowi Działaj Lokalnie za pośrednictwem Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy.
Uczestnicy też zostali zapoznani z głównymi założeniami Program Edukacja dla Doliny Baryczy, którego efektem jest opracowanie wraz z nauczycielami i edukatorami pomocy dydaktycznych ułatwiającymi edukacje o regionie.
W krótkiej przerwie, która służyła tez intensywnej integracji uczestników , każdy mógł skosztować pysznych jabłek z krośnickich sadów oraz soków owocowych, produktów z certyfikatem Dolina Baryczy Poleca.
W części ćwiczeniowej p. Lidia Ratajczyk ze szkoły w Korzeńsku podzieliła się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wykorzystania pomocy edukacyjnych podczas zajęć w terenie i w sali lekcyjnej. Młodzież z dużym zaangażowaniem pokazała jak korzysta z gier edukacyjnych, puzzli, kart edukacyjnych przy tym zdobywając wiedzę o zwierzętach i roślinach. Dużą przyjemność młodszym i starszym sprawiła zabawa z pacynkami reprezentującymi gminy Doliny Baryczy, oczywiście najbardziej przypadła do gustu żmija Gródka. Pani Lidia podkreśliła tez, jak dużą pomocą są atlasy zwierząt i roślin, mapa Doliny Baryczy oraz mata z roślinami łąkowymi. Koordynatorka projektu pokazała jak łączy w swojej pracy jako edukator, materiały rysunkowe ptaków z opisami , które można pobrać z portalu www.edukacja.barycz.pl oraz nagranymi na tablet głosami różnych gatunków.
W tak miłej i inspirującej atmosferze Zofia Pietryka wręczyła uczestnikom potwierdzenia udziału w warsztatach, przekazała p. Agnieszce Ptak pomoce edukacyjne, które doposażą świetlicę w Korzeńsku a każdy mógł wybrać pomoc przekazaną przez PdDB oraz przewodniki i mapy przekazane przez Fundację Doliny Baryczy.