2016-11-22 18:46:51
Warsztaty „ Mój region moim domem”
A jak było w Sośniach?
Kolejne udane spotkanie z aktywnymi mieszkańcami regionu Dolina Baryczy obyło się tym razem w świetlicy w Sośni. Wśród przybyłych sołtysi i mieszkańcy sołectw Dobrzec, Cieszyn, Mariak, Szklarka, Granowiec, emerytowani nauczyciele, „silna grupa” pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Sośniach wraz z p. dyrektor Dorotą Kurzawską, która wzięła na siebie zadanie zorganizowania spotkania.
Sala szybko napełniła się chętnymi do wspólnej edukacji o naszym regionie, zajmowali miejsca przy stole zastawionym „domowymi” wypiekami przygotowanymi przez gospodarzy spotkania oraz produktami lokalnymi owocami i sokami oznaczonymi certyfikatem Dolina Baryczy Poleca.
Łączy nas rzeka Barycz i Natura 2000 to główne hasło Programu Edukacja dla Doliny Baryczy – jest również mottem prezentacji przygotowanej przez Zofię Pietrykę prowadzącą warsztaty. Dlaczego tak ważne dla spójności i promocji regionu jest wiedza o szansach jakie stwarza obszar Natura 2000, dlaczego w działaniach na rzecz rozwoju i pozyskiwania środków unijnych zintegrowano 5 gmin z woj. dolnośląskiego ( Żmigród, Milicz, Cieszków, Twardogóra, Krośnice) i 3 gminy województwa wielkopolskiego (Sośnie, Odolanów, Przygodzice)- odpowiedzi na te pytania pozwoliły uczestnikom zrozumieć idee i cele realizacji programu edukacyjnego.
Po zapoznaniu się z wybranymi miejscami i obiektami edukacyjno- turystycznymi, uczestnicy nabrali ochoty na zorganizowanie wycieczki po regionie!
Pomoce edukacyjne bardzo zainteresowały uczestników, na pierwszy „ogień” poszły gry o tematyce historycznej; gra edukacyjna Duety historyczne pozwoliła zidentyfikować postacie i zabytki z gminy Sośnie- Agnes Wanda Augusta von Diergardt i Bł. Sancja, Janina Szymkowiak – opisy zostały z ciekawością przeczytane. Kolejne teksty to legendy w publikacji Grabkowe bajanie z Doliny Baryczy, powiązane z herbami i pacynkami. Zielona żabka Sośnia przypadła wszystkim do gustu. Duże zainteresowanie wzbudziły też puzzle Mieszkam w Dolinie Baryczy a Omnibus wykazał, iż warto szukać informacji o ciekawych miejscach, roślinach, zwierzętach i historii naszego regionu.
Miejmy nadzieję, że uczestnicy będą chcieli wykorzystać pomoce edukacyjne w swojej pracy w bibliotekach, świetlicach i w swoich rodzinach.