2016-11-25 20:48:47
Już ostanie ósme z kolei warsztaty w ramach projektu „Mój region moim domem” w serii zaplanowanych w gminach Doliny Baryczy odbyły się w gminie Przygodzice w świetlicy w Ludwikowie.
Pomimo dużej mgły Zofia Pietryka , prowadząca zajęcia dotarła na czas do celu, przy okazji „zwiedzając” kilka miejscowości w wielkopolskiej części Doliny Baryczy. W sali czekała grupa chętnych do wspólnej edukacji o regionie, energicznie pomagając w przygotowaniu ekspozycji pomocy edukacyjnych i sprawnie podłączając wszelkie sprzęty multimedialne.
Jak zwykle krótka prezentacja każdego uczestnika pokazała, iż są osoby które już dobrze znają już program Edukacja dla Doliny Baryczy ale też są takie, dla których będzie to pierwszy kontakt z pomocami edukacyjnymi. Wśród zaproszonych przez Iwonę Król – sołtys Ludwikowa i organizatora spotkania znalazły się: p. dyrektor i bibliotekarki z Publicznej Biblioteki w Przygodzicach i filii w Dębnicy, Wysocka Małego, mieszkańcy Ludwikowa w tym reprezentantka Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej , p. Robert Kaczmarek dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, który wspiera działania naszego projektu oraz p. Jolanta Pawłowska – nauczycielka z Zespołu Szkół w Dębnicy. Pani Jola, jako autorka kilku pomocy edukacyjnych oraz członek Społecznej Rady na rzecz Edukacji dla Doliny Baryczy została poproszona przez koordynatora o wspieranie działań edukacyjnych w gminie Przygodzice.
Część dotycząca poznawania Doliny Baryczy jako obszaru o wyjątkowych walorach przyrodniczych i kulturowych oraz szansach jakie stworzyła program Natura 2000 to przygotowanie uczestników do zrozumienia jaki był proces rozwoju naszego regionu oraz efekty zaplanowanych działań w ramach projektu Edukacja dla Doliny Baryczy.
W części praktycznej Jola Pawłowska z dużym zaangażowaniem opowiedziała i pokazała pomoce, które opracowała, rozpoczęła od gry edukacyjnej „Kręgowce Doliny Baryczy”, grając w nią uczestnicy w sposób atrakcyjny poznają zwyczaje i środowisko życia zwierząt. Następnie wszyscy przeszli do maty edukacyjnej „Rośliny łąkowe Doliny Baryczy”, która jest świetną pomocą podczas zajęć terenowych, pozwala rozpoznawać pospolicie rosnące gatunki roślin, porównując zebrane okazy z rysunkami i opisami na banerze rozłożonym na ziemi, w dodatku można „podeprzeć się” dokładniejszym opisem w Atlasie Roślin Doliny Baryczy, która autorka opracowała we współpracy z mężem p. Jackiem Pawłowskim. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie zasuszonych roślin do porównania z rysunkami, gdyż umożliwia edukację podczas niepogody lub okresie zimowym. Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem, iż ich „rodaczka” ma takie osiągnięcia. Ekspozycja pozostałych pomocy przyciągnęła uwagę i kolejnym zadaniem było wyszukanie pacynki, która jest przypisana do gminy Przygodzice, nikt nie miał wątpliwości że jest nią bocian Przygodek. Jak zwykle puzzle Mieszkam w Dolinie Baryczy uruchomiły ciekawość a informacja o Antonim Radziwille została przeczytana na głos. Uczestnicy docenili wartość mapy rysunkowej Doliny Baryczy oraz gry Omnibus, jako zachęty do szukania informacji o naszym pięknym regionie z jego bogactwem przyrodniczym i historycznym zarówno w części dolnośląskiej jak i wielkopolskiej.
Na zakończenie, uczestnicy z chęcią powybierali sobie pomoce przekazane przez Partnerstwo dla Doliny Baryczy i materiały promocyjne Fundacji Doliny Baryczy a p. Iwona Król otrzymała pakiet pomocy do wykorzystania w świetlicy do celów edukacyjnych. Wszyscy odebrali potwierdzenia udziału w warsztatach, wraz z informacją jakie nabyli umiejętności. Teraz czekamy na „wieści” o działaniach z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych.