2018-11-17 23:38:12
Kolejne spotkanie „klimatyczne” odbyło się w dniu 16 listopada w pięknej, historycznej scenerii. Tym razem uczestnicy byli goszczeni w zabytkowej Baszcie w Żmigrodzie. Wśród uczestników byli nauczyciele szkół gminy Żmigród: Powidzka, Radziądza i Barkowa oraz przedstawiciele ośrodków edukacyjnych tj. Górecznika Rodzinnego Parku Przygód i Edukacji oraz Stowarzyszenia Ekologicznego Etna. Na początku Paweł Becela z Centrum Informacji opowiedział o ofercie edukacyjnej Zespołu Pałacowo - Parkowego w Żmigrodzie, zwrócił uwagę na dbanie o zachowanie dziedzictwa kulturowego w tym parku pałacowego oraz zachęcał do aktywnego zwiedzania okolic dzięki możliwości wypożyczenia rowerów i kajaków.
Pani Emilia Chmura z Gospodarstwa Rolnego Kiszone Warzywa z Doliny Baryczy „zaraziła” wszystkich entuzjazmem do kiszonych ogórków, kapusty, pysznych soków, które można było bezpośrednio popróbować. Zachęcała do świadomego wyboru produktów , przyglądania się składowi kupowanych artykułów spożywczych. Wyjaśniała dlaczego warto wybierać produkty lokalne, które są świeże i zdrowe, nie trzeba ich daleko transportować a jest to przecież bardzo ważne dla np. zapobiegania efektu cieplarnianego. Uczestnicy spotkania deklarowali, iż teraz będą bardziej świadomie kupować.
Kolejnymi pomysłami, które mogą być inspiracją podzielili się przedstawiciele Ekologicznego Stowarzyszenia Etna, ciekawe rozwiązania jak można domowymi sposobami wykorzystać energię odnawialną , co można zrobić ze zużytych puszek po napojach. Jak można wykorzystać „odpady” do wykonania praktycznych przedmiotów i ozdób świątecznych.
Podczas ćwiczenia uczestnicy podkreślili, że motywacją do działań na rzecz przyrody, klimatu jest nadzieja na zmianę mentalności młodych ludzi i poczucie odpowiedzialności. Utrudnieniem konsumpcjonizm, przyzwyczajenia i brak wiedzy. Uzasadnione jest dlatego uświadamianie i szukanie nowych rozwiązań. W ewaluacji podkreślili, że „podładowali baterie” i są „pozytywnie nakręceni” i „wychodzą z głową pełną pomysłów”.