Głównym celem projektu - jak piszą jego Autorzy - było podniesienie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych, w obszarze edukacji odpadowej, poprzez działanie na rzecz naszego najbliższego otoczenia tj. parku, lasu, łąki, rzeki.
Do udziału w realizacji programu starano się zachęcić możliwie dużą liczbę osób w różnym wieku i mających rozmaity poziom wiedzy ekologicznej. Dzięki temu zwiększone zostały szanse na wzajemną wymianę doświadczeń, czerpanie pozytywnych wzorców i naukę właściwych zachowań. "Nie będzie konieczności sprzątania po innych, gdy sami nie będziemy śmiecić" - to było motto projektu.
Działania ukierunkowane zostały na wzmocnienie świadomości, że czystość środowiska w dużej mierze zależy od kultury ekologicznej każdego z nas. Spotkania, pikniki, imprezy środowiskowe miały nauczyć uczestników, że można wspólnie miło spędzać czas, a jednocześnie dobierać takie produkty, które nie zanieczyszczają środowiska. Zachowując odpowiednie zasady można zostawić po sobie czysty park, las, łąkę itp. Natomiast zbieranie śmieci nie musi być przykrym obowiązkiem, może kojarzyć się z koleżeńskim spotkaniem, wzajemną edukacja poprzez zabawę, wreszcie może kończyć się wspólnym biesiadowaniem w dobrym towarzystwie - co udowodniono m.in. sprzątając Barycz podczas spływu kajakowego.
Na program "Nie śmiec razem z nami" złożył się cały cykl imprez : Czysty park, Czysty las, Czysta łąka, Czysta rzeka. Dzięki temu działania zmierzające np. do likwidowania dzikich wysypisk, nabrały kompleksowego charakteru.
W ramach programu przeprowadzono również m.in. wycieczkę na wysypisko śmieci w celu zapoznania się z gospodarką odpadową, konkurs fotograficzny, warsztaty i zabawy dla dzieci przedszkolnych przygotowane przez starszą młodzież.
W imprezach plenerowych brało udział średnio ok. 300 osób, w konkursie fotograficznym - 20 osób, w wycieczce na wysypisko – 50 osób. Uczestnikami były dzieci, młodzież szkolna, dorośli mieszkańcy naszego regonu, a także turyści.