Brak osobowości prawnej osób działających w Chynowej na rzecz społeczności lokalnej, uniemożliwiał efektywne podejmowanie działań przez mieszkańców dla rozwoju całej miejscowości. W związku z tym w październiku 2011 r. powstało Stowarzyszenie „Zielona Dolina” w Chynowej, zrzeszające w swojej 22- osobowej grupie członków Rady Sołeckiej, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawicieli lokalnych przedsiębiorców oraz aktywnych mieszkańców wsi. Istotną siłą napędową powstania stowarzyszenia była działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Chynowej, które w 2011 roku zaangażowało się w realizację projektu pn. „Carving – przyjemność dla oka” w ramach programu „Działaj Lokalnie VII”. Projekt ten dostrzegł potrzebę działania na rzecz rozwoju miejscowości, jednocześnie aktywizując mieszkańców dla dobra wspólnego.
Sezon wakacyjny nierzadko dla młodzieży jest czasem braku aktywności fizycznej, nudy, „zabijania” czasu siedzeniem przed komputerem lub telewizorem. Planowane zajęcia w ramach projektu mają za zadanie połączyć pożyteczne prace z przyjemnością, a co najważniejsze spowodować, że nasza młodzież atrakcyjnie i czynnie spędzi (przynajmniej) objęte wnioskiem środy. „Twarde” rezultaty zajęć młodzieży (budki, materiał na liściarkę) służyć będą lokalnym zasobom naturalnym (zwierzętom), co powoduje kształtowanie u młodzieży postaw proekologicznych.
Projekt pełni również zadanie otwierania się na współpracę z sołectwami Doliny Baryczy, w której zasięgu są nasze miejscowości. Chcemy poprzez warsztaty z wyróżnioną miejscowością Dziadkowo z gminy Cieszków uczyć się od najlepszych wyplatania wieńców, a przez to integrować i zaprzyjaźniać z innymi miejscowościami z dolnośląskiej części Doliny Baryczy. Chcemy, aby realizacja projektu była początkiem obustronnej współpracy na różnych szczeblach. Oprócz Dziadkowa zaangażowani będą w projekt partnerzy, którzy nieodpłatnie udostępnią zasoby: np. materiał na budki i latawce – drewno (lokalny zakład stolarski), będą świadczyli pracę osobistą w postaci prowadzenia zajęć edukacyjnych (p. Jerzy Kątny – Prezes Agroturystycznego Stowarzyszenia Ziemi Ostrowsko-Ostrzeszowskiej „W siodle”) oraz warsztatów plastyczno-technicznych dla dzieci (p. Kornelia Tysiak – Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach).
Głównym założeniem projektu jest aktywizacja i integracja społeczności lokalnej. Cel ten będzie można osiągnąć poprzez organizowanie szeregu zajęć o charakterze edukacyjnym, estetycznym, plastyczno-technicznym itp. Poprzez cele szczegółowe projektu uczestnicy zyskają nowe umiejętności, wiedzę jak dbać o przyrodę (zwierzęta), co zainicjuje potrzebę pogłębiania tej wiedzy. Wśród zajęć zaplanowano m.in. warsztaty techniczne, w czasie których najmłodsi mieszkańcy wsi przy pomocy dorosłych będą pogłębiali swoje zdolności manualne, konstrukcyjne oraz estetyczne przez montowanie budek lęgowych oraz malowanie farbami na nich logo „Doliny Baryczy” oraz wykonywanie latawców.
Projekt obejmuje cykl 12-stu spotkań, po 4 godziny każde, odbywających się zawsze w środy – stąd tytuł projektu „Aktywne środy w Zielonej Dolinie”. Wśród zaplanowanych efektów rzeczowych jest:
- zebranie materiału na tzw. liściarkę oraz ognisko – pierwsze wskazuje na problem poszukiwania zimą pożywienia przez zwierzynę leśną, uczy młodzież podejmowania działań prośrodowiskowych, odpowiedzialności, jest formą edukacji pozaszkolnej, zamianą gier komputerowych na rzecz pożytecznej pracy dla zwierząt, a ognisko będzie okazją do odpoczynku po wędrówkach leśnych w celu poszukiwania i zbierania tej części roślin, która posłuży jako pokarm dla zwierząt leśnych oraz będzie okazją do integrowania się młodzieży,
- nauka wykonywania wieńców dożynkowych oraz dekoracji i stroików – realizowana przez panie z trzech Kół Gospodyń Wiejskich: Chynowej, Bogufałowa i Przygodziczek pod okiem partnera projektu KGW Dziadkowo z Panią Anielą Błaszczeńską na czele. Spotkania warsztatowe będą wspaniałą okazją do integracji ze sobą mieszkańców trzech sąsiednich wsi, dodatkowo uczestnicy będą mieli możliwość nabycia dodatkowych umiejętności,
- budki wylęgowe dla ptaków – identyfikują problem braku siedlisk ptaków na czas wylęgu, będą usadowione w lesie (przy szlaku turystycznym), służyć lata, a dodatkowo będą spełniać funkcje promocyjne (zamieszczone będzie na nich logo „Doliny Baryczy”), a dla „wykonawców” (młodzieży w wieku od 6 do 14 lat) robienie budek i zawieszanie ich na drzewach będzie możliwością aktywnego, miłego spędzenia czasu, poprawy zdolności manualnych i technicznych. Realizacja tego etapu jest troską o zasoby naturalne, chcemy pogłębiać rozwiązywanie problemu niedokarmionych zwierząt (liściarka) oraz stworzyć lepsze warunki ptakom,
- latawce – konstruowane przez młodych uczestników spotkań będą aktywizować do działań, pobudzać wyobraźnię konstrukcyjną, tworzyć ciekawe prace techniczne, oprócz tego będzie to dla nich wspaniała zabawa.
K.W.
Koordynatorki projektu "Aktywne środy w Zielonej Dolinie":
Marta Gąsiorek
tel. 509582141, mail: marta.gasiorek@o2.pl;
Karolina Walczybok
tel. 607842665, mail: karlota.w@wp.pl