Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2008

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Lotna - Patrol konny

Blisko setka dzieci skorzystała z wakacyjnych zajęć nauki jazdy konnej zorganizowanych przez Milicki Klub Jeździecki „Traper” we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Miliczu dzięki dotacji z programu „Działaj Lokalnie” i Urzędu Miejskiego w Miliczu.

mala fotka

Wakacje w siodle


Blisko setka dzieci skorzystała z wakacyjnych zajęć nauki jazdy konnej zorganizowanych przez Milicki Klub Jeździecki „Traper” we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Miliczu dzięki dotacji z programu „Działaj Lokalnie” i Urzędu Miejskiego w Miliczu.

Realizatorem projektu byl Milicki Klub Jeździecki "Traper", a głównym celem było, utworzenie patrolu konnego, złożonego z 12-15 jeźdźców, którego zadaniem jest m.in.: kontrolowanie stanu powstałych już szlaków konnych w regionie, (w przyszłości patrol zajmie się ich odnawianiem i tworzeniem nowych szlaków i ścieżek), a w okresie wakacyjnym prowadzeniem na wsi dla dzieci półkolonii - zajęć związanych z jazdą konną (członkowie patrolu są przeszkolonymi instruktorami rekreacji i jazdy konnej);

Urokliwe zakątki "Doliny Baryczy" to świetne miejsce do uprawiania turystki konnej. Od niedawna w uprawianiu tego rodzaju tyrystki sprzyja m.in. nowowytyczony szlak konny Doliny Baryczy. Jak wiadomo szlak i jego infarstruktura wymagają doglądania i to jest jedno z zadań Patrolu konnego. W trakcie wyjazdów w teren patrol sprawdzał poprawność i czytelnośc oznakowania, a także sprawdzał stan szlaku i infrastruktury turystycznej znajdującej sie na nim. Patrol zwracał także uwagę na inne zjawiska i inne nieprawidlowości występujace na szlaku tj. np. dzikie wysypiska.

W czasie wakacji członkowie Patrolu zorganizowali pókolonie dla dzieci. Zajęcia odbywały się w trzech wioskach: w Gogołowicach, Postolinie i Miłochowicach. W każdej z nich przez cztery dni w ostatnie trzy tygodnie wakacji miejscowe dzieciaki miały możliwość skorzystania z nauki jazdy konnej oraz zajęć plastyczno rozrywkowych przygotowanych przez instruktorki Ośrodka Kultury w Miliczu.
Zajęcia to nie tylko sama jazda konna. Zanim młodzi adepci jeździectwa dosiadali rumaków, zapoznawali się z podstawowymi zagadnieniami teoretycznymi, tj.: bezpieczeństwo, budowa konia i cechy rasy, budowa siodła, ogłowia, sprzęt jeździecki i zasady obchodzenia się z końmi. Później przychodził czas na higienę, koni oczywiście. Dzieci pod okiem instruktorów czyściły konie – szczotkowały je, rozplątywały grzywy i ogony oraz czyściły kopyta. Po tym wstępie odbywały się zajęcia praktyczne, czyli jazda i ćwiczenia na konikach. Jak się okazało niektóre ćwiczenia wcale nie były takie łatwe, ale najważniejsze, że wszyscy byli zadowoleni. Ci którzy akurat nie jeździli brali udział w zajęciach przygotowanych przez instruktorki Ośrodka Kultury w Miliczu.

W arkany jazdy konnej młodych koniarzy wprowadzali dwaj instruktorzy konni- Tomasz Berger i Maciej Kowalski, a swoich grzbietów i nie tylko jeźdźcom użyczyły trzy przemiłe wierzchowce – Burza, Wicher i Orkan. Wszystkie trzy rumaki to przedstawiciele rasy Konik Polski, należące do Macieja Kowalskiego. Koniki Polskie po raz kolejny udowodniły, że są świetnymi wierzchowcami o miłym i łagodnym usposobieniu, w sam raz dla początkujących jeźdźców. Zajęcia plastyczno sportowe organizowały instruktorki Ośrodka Kultury w Miliczu.
Wakacje w siodle okazały się strzałem w dziesiątkę. Dla dzieci była to niesamowita okazja do bliższego poznania się z końmi i stawienia pierwszych kroków w jeździectwie. Jak się okazało konie, kiedyś przecież bardzo powszechne na wsi, dziś stanowią dla mieszkańców naszych wiosek nie lada atrakcję. W trakcie zajęć okazało się także, że niektórzy z uczestników mają spore predyspozycje jeździeckie i kto wie, czy wakacyjne zajęcia nie rozwiną w nich prawdziwej pasji. To, że koniki przypadły dzieciom do gustu może świadczyć przegląd popularnego portalu nasza-klasa, na którym pojawił się prawdziwy wysyp fotek z Burzą, Wichrem i Orkanem oraz oczywiście z samymi jeźdźcami.
Wakacje w siodle odbyły się dzięki dotacji z programu „Działaj Lokalnie” realizowanego w Polsce od 2000r. p oraz dotacji Urzędu Miejskiego w Miliczu.  Wakacje w siodle realizował MKJ „Traper” we współpracy z OK. w Miliczu. Organizatorzy pragną z podziękować za udział w zajęcia wszystkim dzieciom, a za pomoc okazaną w trakcie zajęć mieszkańcom Gogołowic, Postolina i Miłochowic, zwłaszcza tym którzy gościli w swoich obejściach koniki.