Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2014

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Na swojską nutę - powrót do tradycji

Projekt "Na swojską nutę - powrót do tradycji" odpowiada na potrzebę integrowania lokalnej społeczności, a co za tym idzie także pokoleń. Czynnikiem integrującym ma być muzyka, wspólna zabawa, kultywowanie świąt dorocznych (często zapominanych), rozwijanie talentów plastycznych podczas wspólnych warsztatów artystycznych i poprzez udział w konkursach.

Celem projektu jest również przypomnienie postaci Oskara Kolberga, wielkiego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, którego rok obchodzimy, w związku z 200 rocznicą urodzin.

Projekt będzie realizowany w Twardogórze, ale chcemy zaangażować w jego realizację także mieszkańców wiosek. Aktywizacji tych mieszkańców będą sprzyjały działające na ich terenie szkoły podstawowe i filie biblioteczne (w Goszczu i Grabownie Wielkim) oraz chór Garbowianie.

Projekt będzie realizowany w okresie od 16 czerca do 15 grudnia 2014 roku.

Twórczyniami projektu i jego realizatorkami są nauczycielki ze SP w Goszczu panie Nadija Łomanowa-Barańska i Małgorzata Śniegulska, które od lat prężnie działają w swoim środowisku lokalnym na polu artystycznym, tworząc przedstawienia słowno-muzyczne, organizując koncerty związane z dorocznymi świętami i współpracując z gminnymi organizacjami związanymi z kulturą.

 

Na projekt złożą się następujące wydarzenia:

  • międzypokoleniowe spotkanie z okazji Nocy świętojańskiej, połączone z dwoma konkursami na "Najładniejszy wianek świętojański" i najbardziej oryginalny strój inspirowany Nocą świętojańską,
  • udział w folklorystycznym wydarzeniu gminnym jakim są dożynki,
  • wystawa podożynkowa wieńców, wykonanych przez poszczególne sołectwa gminne,
  • kasting chętnych do udziału w warsztatach muzycznych i aktorskich przygotowujących ich uczestników do występów publicznych związanych z andrzejkami i katarzynkami,
  • warsztaty muzyczno-aktorskie,
  • występ artystyczny i zabawa z okazji Andrzejek i Katarzynek połączona ze spotkanie z lokalnym poetą Bolesławem Grobelnym - propagatorem folkloru, poznanie zwyczajów ukraińskich dzięki mieszkańcom Twardogóry o ukraińskich korzeniach, a także słodki poczęstunek od pań z Klubu Seniora działającego przy Bibliotece Publicznej w Twardogórze,
  • wystawa fotograficzna podsumowującej projekt "Tradycja na nowo odkryta - Oskar Kolberg by to pochwalił".

 

Tradycja na nowo odkryta - Oskar Kolberg by to pochwalił - wysta

2014-12-08 17:03:29

                W Bibliotece Publicznej w Twardogórza można oglądać podsumowującą grant „Na swojską nutę – powrót do tradycji” wystawę fotograficzną „Tradycja na nowo odkryta – Oskar Kolberg by to pochwalił”.

                Na wystawę składa się 12 antyram, na których zamieszczone są fotorelacje z poszczególnych wydarzeń, realizowanego od czerwca do grudnia projektu, oraz z imprez nim zainspirowanych. Bywalcy biblioteki znajdą tutaj zdjęcia z Nocy świętojańskiej, gminnych dożynek, wystawy wieńców dożynkowych, kastingu i prób do występu katarzynkowo-andrzejkowego oraz samych katarzynek i andrzejek. Na wystawie można także zobaczyć fotografie z występu zespołu „Kalina” i wernisażu wystawy „Wolność ducha” wrocławskiej malarki Barbary Gulbinowicz, której obrazy zostały zainspirowane bibliotecznymi imprezami.

                Wystawę będzie można oglądać w twardogórskiej placówce i jej filiach w Goszczu i Grabownie Wielkim do końca stycznia 2015 roku.

 

 


Andrzejki i Katarzynki - świętujemy razem!

2014-12-08 17:01:16

25 listopada br. w twardogórskiej harcówce odbyły się ,,Andrzejki i Katarzynki – świętujmy razem!”, które były zwieńczeniem grantu ,,Na swojską nutę – powrót do tradycji” Działaj Lokalnie VIII. Na imprezie finałowej wystąpiła grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy przez okres ponad dwóch miesięcy, na warsztatach wokalno - teatralnych, przygotowywali się do występu artystycznego pod okiem pań z Twórczego Tandemu: Nadiji Łomanovej-Barańskiej i Małgorzaty Śniegulskiej. Na spotkanie przybyli licznie twardogórzanie, obecna była również Joanna Kołodziej – koordynatorka projektu Działaj Lokalnie VIII, gościem specjalnym spotkania był Bolesław Grobelny – regionalny poeta.

 

Punktualnie o godz. 18:00 rozpoczęło się wspólne, radosne świętowanie Andrzejek i Katarzynek. Przybyłych na spotkanie powitała Beata Pięta - dyrektor BPMiG w Twardogórze, przekazując głos Nadiji Łomanovej- Barańskiej życzyła wszystkim udanej zabawy, podkreślając jednocześnie, że dzisiejsze spotkanie ma wielu ,,współtwórców”, bez których wsparcia, nie udałoby się zrealizować tego przedsięwzięcia w tak pięknej oprawie i formie. Niepowtarzalna sceneria, kunszt wokalno-teatralny aktorów, wspólne śpiewy i wróżby, stały się podstawą niezapomnianej zabawy z polskimi obyczajami i tradycjami, wywołując co chwilę salwy śmiechu. Wśród wykonywanych pieśni ludowych znalazły się: ,,Czerwone jagody”, ,,Lipka”, ,,Jadą goście”. Dużym zainteresowaniem ze strony publiczności cieszyły się również wróżby: ,,lanie wosku”, ,,obieranie jabłek” , ,,wędrujący kuferek prawdę ci powie”. Na koniec twardogórzanie degustowali słodkości: ciasta i ciasteczka, które przygotowały panie z Coolturalnego Klubu Seniora.


Dziś finał grantu "Na swojską nutę -powrót do tradycji".

2014-11-25 12:10:34

25 listopada o godzinie 18.00 w świetlicy środowiskowej "Harcówka" w Twardogórze obdędzie się finał grantu "Na swojską nutę - powrót do tradycji" pod hasłem "Andrzejki i Katarzynki - świętujemy razem. Impreza została przygotowana przez panie z Twórczego Tandemu, a o słodki poczęstunek zadbają panie z działającego przy twardogórskiej Bibliotece Publicznej Klubu Seniora.  Zapraszamy wszystkich na wspólne świętowanie Andrzejek i Katarzynek.


Próby przygotowujące do występu katarzynkowo-andrzejkowego

2014-10-28 11:53:49

Rozpoczęły się intensywne przygotowania do stworzenia występu katarzynkowo-andrzejkowego. Panie z Twórczego Tandemu wraz z zaprzyjaźnionymi osobami stworzyły scenariusz uroczystości, a w Bibliotece Publicznej, Szkole Podstawowej w Goszczu oraz Świetlicy Środowiskowej "Harcówka" w Twardogórze odbywały się próby.


"Spotkanie talentów" - kasting do występu katarzynkowo-andrzejko

2014-09-15 12:12:37

W piątek 12 września br. w budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze odbył się kasting pod hasłem "Spotkanie talentów". Kasting przeprowadziły, realizujące pod patronatem biblioteki grant "Na swojską nutę - powrót do tradycji", panie tworzące Twórczy Tandem, czyli Nadija Łomanowa-Barańska i Małgorzata Śniegulska.

W kastingu wzięło udział ponad 20 mieszkańców miasta i gminy Twardogóra, tych starszych i tycz młodszych. Prezentowali oni swoje umiejętności: gry na instrumentach, śpiewu, recytacji i tańca.

Teraz przed uczestnikami kastingu okres wytężonej pracy, aby przygotować publiczny występ katarzynkowo-andrzejkowy, który zostanie zaprezentowany pod koniec listopada w Świetlicy Środowiskowej Harcówka w Twardogórze.


Wystawa wieńców dożynkowych w Kościele Świętej Trójcy i Matki Bo

2014-09-08 16:12:19

 

Od niedzieli 31 sierpnia do czwartku 4 września w ramach grantu „Na swojską nutę - powrót do tradycji” realizowanego przez Twórczy Tandem pod patronatem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze, wieńce dożynkowe można było oglądać w Kościółku Trójcy Świętej i Matki Boskiej w Twardogórze na wystawie „Dożynki gminne – wystawa wieńców”.

 

Mimo niesprzyjającej pogody wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców gminy i uczniów miejscowych szkół i przedszkoli. W okresie otwarcia, wystawę odwiedziło około 300 osób.

 

W niedzielę 31 sierpnia panie tworzące „Twórczy tandem” wraz z przyjaciółmi i dziećmi dały koncert ludowych, polskich i ukraińskich, pieśni. Całemu wydarzeniu przysłuchiwały się obecne w tym czasie w kościółku osoby zwiedzające wystawę.

 

 

 


Dożynki gminne - występ chóru "Grabowianie"

2014-09-08 16:10:11

 

W ramach grantu „Na swojską nutę - powrót do tradycji” realizowanego przez Twórczy Tandem pod patronatem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze, 30 sierpnia, podczas Gminnych dożynek w Twardogórze, wystąpił zespół „Grabowianie”. Międzypokoleniowy chór złożony z mieszkanek Grabowna Wielkiego, prowadzony przez akompaniującego na akordeonie pana Roberta Orlikowskiego, zaprezentował obrzędy dożynkowe „Plon niesiemy plon - Hej wieniec nasz”, a także zaśpiewał 9 piosenek związanych z Twardogórą i dożynkami:

 

W Twardogórze jest nasz kraj,

W tym małym kwiatku,

Jadą goście, jadą,

Poczkaj, poczkaj,

Ty mnie oszukałeś,

Zagraj mi piękny Cyganie,

Czerwone jagody,

Hej szalała, szalała

Samotna harmonia.

 

W centralnym miejscu placu dożynkowego eksponowane były wieńce wykonane przez gminne sołectwa i ogródki działkowe. W tym roku na dożynkach wystawianych było 17 wieńców/koszów z plonami oraz własnoręcznie pieczone chleby. Jury konkursowe w składzie Joanna Chomuk i Izabela Pyrkowska rozstrzygnęło konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tej konkurencji wygrało sołectwo Moszyce przed Dąbrową i Sądrożycami. Ponadto wyróżniono Bukowinkę, Grabowno Wielkie, Grabowno Małe i Nową Wieś Goszczańską.

 

Od niedzieli 31 sierpnia do czwartku 4 września wieńce dożynkowe można było oglądać w Kościółku Trójcy Świętej i Matki Boskiej w Twardogórze na wystawie „Dożynki gminne – wystawa wieńców”.

 


Noc świętojańska

2014-08-05 14:01:32

24 czerwca br. w Harcówce odbyła się Noc Świętojańska. Na imprezę inaugurującą grant „Działaj Lokalnie 2014”- „Na swojską nutę – powrót do tradycji” przybyli całymi rodzinami mieszkańcy Twardogóry. Projekt realizowany jest przez grupę „Twórczy Tandem”, którą tworzą nauczycielki ze SP w Goszczu: Nadija Łomanova - Barańska i Małgorzata Śniegulska. Przedsięwzięcie objęła swoim patronatem Biblioteka Publiczna w Twardogórze.

Wszystkich przybyłych powitała Beata Pięta, dyrektor twardogórskiej biblioteki, która przybliżyła cel realizowanego grantu i plan imprezy, przekazując zaś głos prowadzącym spotkanie: Paulinie Studzińskiej i Marcie Mazepie, życzyła wszystkim dobrej zabawy i owocnej pracy twórczej.
Płatająca figle pogoda, pomieszała nieco plany organizatorom, w związku z czym, pierwsza, artystyczna część spotkania odbyła się nie na placu, ale w pomieszczeniu Harcówki. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili z utworami muzycznymi o charakterze biesiadnym starsi i młodsi mieszkańcy Twardogóry. Jako pierwsza wystąpiła najmłodsza uczestniczka, Agata Barańska z piosenką ,,Czarne jagódki”. Następnie zaprezentowały się: Nadija Łomanova – Barańska oraz Małgorzata Śniegulska. W dalszej kolejności ,,Czerwone jagody” wykonały uczennice ze SP w Goszczu, które wystąpiły w strojach ludowych, podobnie jak grupa artystów ze SP nr 2 w Twardogórze. Zespół taneczny ,,Fantazja” pod opieką Barbary Franc zaprezentował krakowiaka. Nie zabrakło również śpiewu chóralnego w wykonaniu ,,Grabowianek”, którym na akordeonie akompaniował Robert Orlikowski. Swoim śpiewem zachwyciły twardogórzan utalentowane Ukrainki: Nadija Łomanova – Barańska, Olena Olszańska i Irena Holowacz. Po występach artystycznych przyszedł czas na zmagania w dwóch konkursach: na najładniejszy wianek i najbardziej oryginalny strój inspirowany Nocą Świętojańską. W trakcie artystycznej rywalizacji Agata Głowacz plotła chętnym uczestniczkom warkocze.

Jury konkursowe w składzie: Maria Knefel, Izabela Pyrkowska i Anna Wiatr, postanowiło przyznać w konkursie na wianek następujące nagrody i wyróżnienia. Pierwsze miejsce przyznano Ani Makarczuk z mamą, drugie miejsce zajęły: Kinga i Martynka Dżugaj z mamą, trzecie zaś Joasia i Wojtuś z mamą. Wyróżnienia powędrowały do: Lenki i Mikołaja Sadowskich z babcią, członków zespołu Grabowianie, Roksanki Lityńskiej z babcią oraz Wojtusia Żerebeckiego z babcią i ciociami.

W konkursie na strój inspirowany Nocą Świętojańską zwyciężyli: Miriam i Kubuś Witiw, drugie miejsce przypadło Kazimierze Pruskiej i Danucie Zając, trzecie miejsce zajęły: Maja i Zuzia Wilk z mamą. Wyróżnienia otrzymali: Nina i Amelka Michałowskie z mamą i babcią, Zuzia Pietrzykowska z ciocią oraz Michał Kiełb z mamą.

Na biesiadowaniu, zgodnym z tradycją, nie mogło zabraknąć odwołań do starosłowiańskich legend i zwyczajów związanych z kwiatem paproci. Dzieciom przeczesującym teren w poszukiwaniu kwiatu paproci towarzyszyło mnóstwo dobrej zabawy. Symboliczną roślinę wraz ze słodką niespodzianką odnalazła Miriam Witiw.

Zwieńczeniem Nocy Świętojańskiej były wspólne rozmowy i biesiadowanie przy ognisku, które przygotowali: Bogdan Pięta i Piotr Barański. Oprawą techniczną spotkania i nagłośnieniem zajął się Robert Orlikowski.


Twórczy Tandem:

Nadija Łomanowa-Barańska, 692-223-855, nadija.b@wp.pl

Małgorzata Śniegulska

 

Koordynator merytoryczny projektu:

Anna Rydzyk, (71) 315 80 17, bibdzieci@go2.pl