Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie realizowane są projekty Działaj Lokalnie

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Wspomnienia Naszych Przodków

Projekt "Wspomnienia Naszych Przodków"  polega na   zorganizowaniu spotkań integracyjnych dla mieszkańców parafii rozbudzających chęć poznania historii lokalnej,  czego rezultatem będzie wydanie albumu ze wspomnieniami ludzi, którzy zamieszali na terenie parafii.

Planujemy zorganizować cykl   spotkań integracyjnych. Cztery spotkania na których zaproszone przez nas osoby - seniorzy będą opowiadali  o historii naszego terenu, ale również o swoich osobistych przeżyciach, doświadczeniach, pierwszych miłościach, np. w jaki sposób  spędzano czas wolny,tradycjach lokalnych, na czym polegała praca rolnika czy piekarza,  jakie były zainteresowania dzieci i młodzieży?. Pytań jest wiele. Z odpowiedzi,  przeprowadzonych wywiadów  i starych zdjęć stworzymy monografię - album.  Ducha patriotyzmu chcemy rozbudzić również    w młodych sercach dzieci i młodzieży. Przygotujemy konkurs na przeprowadzenie i spisanie wywiadu ze swoimi dziadkami.

W roku obchodów Stulecia Odzyskania  przez Polskę Niepodległości  chcemy zwrócić szczególną uwagę na historię związaną z naszą miejscowością. Przede wszystkim zależy nam na rozbudzeniu  zainteresowania  lokalną tradycją. Angażując seniorów, dzieci i młodzież stworzymy  okazję do zintegrowania i znalezienia "nici porozumienia"  i zainteresowania się historią mojego dziadka, mojej babci. Osoby bliskiej, ale często "nieodkrytej". Ze wspólnych wspomnień powstanie monografia- album, która służyć będzie wszystkim mieszkańcom. Wspomnienia, wraz ze zdjęciami  stworzą niezapomnianą pamiątkę dla przyszłych pokoleń.  Wielką korzyścią będzie wartość edukacyjna projektu. Stworzymy możliwość uczenia się, rozwoju osobistego i poznawania swoich własnych korzeni.  Chcemy zachęcać mieszkańców, swoją aktywną postawą, do angażowania się w życie lokalne. Spotkania w ramach projektu będą alternatywną formą spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. Wspólne wspomnienia mogą prowadzić do podejmowania nowych inicjatyw, które będą mogły służyć innym mieszkańcom.

        Alicja Kaik

Prace nad stworzeniem broszurki

2019-01-13  19:18

Przez cały okres trwania projektu zbierano materiały do wydania broszurki o Kuźnicy Czeszyckiej. Członkowie  stowarzyszenia ciężko pracowali nad wybraniem odpowiednich informacji i zdjęć dotyczących naszej najbliższej historii. W końcu udało się zaprojektować i stworzyć broszurę. Składa się ona z  trzech rozdz.: 1 Kuźnica Czeszycka i jej okolice- wczoraj i dziś. 2 Z rodzinnego albumu naszych mieszkańców. 3. Oczami dzieci i młodzieży - wywiady. 


Wręczenie nagród.

2019-01-13  18:35

Uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu dziennikarskiego na przeprowadzenie wywiadu "Wspomnienia Naszych Przodków"


Ostatnie spotkanie już za nami!

2018-12-05  19:25

To było ostatnie już spotkanie z cyklu "Wspomnienia Naszych Przodków" realizowanego przez stowarzyszenie "Pomocna Dłoń".  W ramach projektu odbyły się spotkania z p. Jezefem Cemplem,  Wacławem Ratyńskim i ostanie z p. Pawłem Jankiem. Goście zaproszeni opowiadali o historii naszej miejscowości, historii parafii, ciekawostkach o życiu mieszkańców.  Tu pan Paweł- emerytowany nauczyciel, organista z Kuźnicy, Człowiek o wielkim sercu, o olbrzymiej wiedzy o historii pobliskich miejscowości,  przybliżał z wielka pasją, obecnym, czasy przed i po drugiej wojnie światowej. Spotkanie rzeczywiście bardzo ciekawe. Dodatkowo pan Paweł przyniósł djęcia  drewnianego kościoła z Kuźnicy z XVII czy tłumaczone przez niego z j. niemieckiego książki o historii miejscowości. 


KOLEJNE SPOTKANIE

2018-11-28  20:23

 

Serdecznie zapraszamy  na ostatnie SPOTKANIE  Z CYKLU "WSPOMNIENIA NASZYCH PRZODKÓW" 26 listopada O GODZ. 15.00  W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ

W KUŹNICY CZESZYCKIEJ

 


Konkurs dziennikarski

2018-11-28  20:17

Dzieci ze szkoły Podstawowej w Kuźnicy Czeszyckiej biorą udział w konkursie  dziennikarskim "Moja Mała Ojczyzna". W przyszłym tygodniu odbędzie się wręczenie nagród uczestnikom konkursu.  


Konkurs dziennikarski

2018-10-15  20:16


Wrześniowe "pogaduchy"

2018-10-15  19:38

W piękne, wrześniowe popołudnie uczestnicy projektu spotkali się, aby podzielić się zdobytymi informacjami na temat życia w naszej miejscowości.


Człowiek szuka swojego miejsca na ziemi...

2018-09-16  18:58

Sierpniowe spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Czeszycach.


Zapraszamy na kolejne spotkanie.

2018-08-06  12:19

Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne już spotkanie. Tym razem odbędzie się ono w świetlicy wiejskiej w Czeszycach w czwartek 9 sierpnia o godz. 18.00.


Niedzielne popołudnie.

2018-08-06  11:34

Wspomnień ciąg dalszy...


Wspomnienia Naszych Przodków

2018-08-06  11:12

Spotkanie od którego wszystko się zaczęło...


Uroczyste podpisanie umowy.

2018-07-17  10:48

5 lipca zarząd stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" zawarł umowę na realizację projektu "Wspomnienia Naszych Przodków".

Uzyskano dofinansowanie w kwocie 4020 zł.

Zaczynamy! Wspomnień nadszedł czas!


Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń"

Kuźnica Czeszycka 

Alicja Kaik 605117553