Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2021

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Ogród sensoryczny- rozpoznawanie świata za pomocą zmysłów

Celem projektu jest stworzenie miejsca do terapii oraz relaksu, szczególnie dla osób dorosłych niepełnosprawnych oraz seniorów. Będzie on również ogólnodostępny dla społeczności lokalnej chcącej skorzystać z uroków tego miejsca. Ogród sensoryczny umożliwi wszystkim chętnym poznanie świata za pomocą zmysłów, będzie także doskonalił percepcję wzrokową, dotykową oraz słuchową. Na okolicznych drzewach zostaną umieszczone domki dla ptaków oraz owadów, które pozwolą na obserwację tych gatunków o każdej porze roku. Miejsce to będzie miało również na celu aktywny udział w zajęciach z ogrodoterapii poprzez uczestniczenie w uprawie, pielęgnacji roślin oraz ziół przez cały rok. Poprzez wszelkie działania głównie osoby niepełnosprawne oraz seniorzy staną się współodpowiedzialnymi członkami wspólnoty opiekującej się tymże miejscem, co wpłynie pozytywnie na ich samopoczucie i proces rehabilitacji. 

Projekt zostanie zrealizowany na terenie znajdującym się przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Żmigrodzie na ulicy Rybackiej 17, który jest ogólnie dostępny również dla osób z poza ośrodka.

Zakładanym rezultatem projektu jest odnowienie znajdujących się tam starych, uszkodzonych ławek oraz zagospodarowanie terenu poprzez stworzenie ścieżki sensorycznej, nasadzenie kwiatów i ziół do własnoręcznie wykonanych donic oraz gruntu. Zostanie tam także zasiana trawa oraz umieszczone domki dla ptaków i owadów, wykonane podczas projektu.

We wszystkich działaniach będą brały udział osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczające na codzień do placówki wsparcia dziennego, ich rodziny oraz seniorzy, którzy uczestniczą w zajęciach w tymże ośrodku. Do projektu będą mogli włączyć się wszyscy chętni i zainteresowani tworzeniem tego wyjątkowego miejsca w naszym mieście. 

Koordynator: Marta Jurek-Olejnik

e-mail: pozytywka2020@wp.pl