Obecnie skwer przed i LO w Miliczu to typowe postkomunistyczne zieleńce, obsiane trawą i obsadzone żywopłotem z ligustrów. Tereny zielone są zbyt ubogie gatunkowo i nie spełniają funkcji użytkowych, ekologicznych i reprezentacyjnych, a uczniom brakuje przyjaznej przestrzeni, w której mogliby w spokoju uczyć się i rozmawiać. Chcemy to zmienić i wiemy, jak to zrobić, ale musimy działać wspólnie, bo Zielone Liceum to nasze wspólne dobro i tylko razem możemy przyczynić się do pozytywnej zmiany. Chcemy zaangażować społeczność szkoły i jej absolwentów, by powstało różnorodne gatunkowo miejsce przyjazne przyrodzie i uczniom, a zarazem roślinna wizytówka I LO w 75-lecie jego istnienia. Ważne jest też, by uczniowie i absolwenci poprzez uczestnictwo w pracach nad tym zielonym miejscem zintegrowali się w działaniu dla szkoły i przyrody, by nauczyli się, że warto działać lokalnie.
Stowarzyszenie Absolwentów I LO działa od ponad 10 lat, a w Programie "Działaj Lokalnie" uczestniczymy po raz drugi. W poprzedniej edycji realizowaliśmy projekt "Spichlerz pamięci Zielonego Liceum".
Absolwenci kończą swój projekt!
2021-11-30 23:32:13
W miniony piątek przed I LO w ramach projektu pn. "Zazieleńmy Zielone Liceum na 75-lecie Szkoły" rośliny sadzili uczniowie, a w sobotę do pracy ruszyli absolwenci, i to w wyjątkowym składzie. Pracami dowodził prezes Stowarzyszenia Adam Aleksandrowicz, logistykę i sprawy techniczne wziął na siebie wiceprezes Józef Fedorowski, serca podgrzewała była dyrektor I LO i szefowa naszej Komisji rewizyjnej Henryka Skrzynecka, za taczkę przewożącą worki z korą chwycił członek Stowarzyszenia Andrzej Seredyński, który przyjechał do nas specjalnie z Wrocławia, wiedzą na temat roślin dzieliła się z nami Bogusława Rataj - siostra i córka absolwentów tej Szkoły, a artystycznego ducha swym śpiewem wlała w nas Jadwiga Teresa Stępień. Koordynatorka projektu Magdalena Fortuniak zadebiutowała zaś w roli filmowca i zawzięcie "kręciła" komórką postępy prac na potrzeby filmu, który - mamy nadzieję - podsumuje nasz projekt w ramach konkursu "Opowiedz". Mimo listopadowej rześkiej - ale na szczęście słonecznej - pogody królowała atmosfera czynu społecznego. Prezes zadbał o godną oprawę muzyczną - z małego głośniczka płynęły dźwięki przebojów z minionej epoki, takich jak choćby: "Ukochany kraj, umiłowany kraj, ukochane i miasta i wioski" i tym podobne wzniosłe pieśni, które wprawiły wolontariuszy w doskonały nastrój. Warto pracować społecznie - niech żałują ci, którzy tego nie robili, bo nigdy nie poznają znaczeń słów: bezinteresowność, koleżeństwo i dobro wspólne. Udało nam się rozpiąć agrowłókninę i wysypać korę - na naszych oczach surowa grządka nabrała uroku i już zapowiada to, co - mamy nadzieję - wydarzy się wiosną: eksplozję zieleni pod Zielonym Liceum. Projekt wymaga jeszcze drobnych, kosmetycznych prac, ale jest zakończony. Pod Zielonym Liceum zasadziliśmy rośliny, w tym 75 krzewów róż na 75-lecie Szkoły. Udało się!
Sadzenie roślin na pozostałych kwaterach przed Szkołą
2021-11-30 10:52:21
W miniony piątek 26.11 w ramach projektu Stowarzyszenia Absolwentów I LO "Zazieleńmy Zielone Liceum na 75-lecie Szkoły" w południe klasa II b (przyrodnicza) rozpoczęła sadzenie roślin na dwóch kwaterach przed budynkiem I LO. Mimo listopadowego chłodu młodzież z ogromnym zapałem sadziła rośliny pod nadzorem pracowników ZUK i koordynatorki projektu Magdaleny Fortuniak, za co należą im się wielkie brawa. Serca rosną, gdy widzi się młodych ludzi tak zaangażowanych w pracę na rzecz szkoły. Zakupu roślin i torfu Stowarzyszenie dokonało dzięki programowi Działaj Lokalnie finansowanemu przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, program koordynowany jest na naszym terenie przez Partnerstwo dla Doliny Baryczy.
Warsztaty z budowania i funkcji domków dla owadów orazznaczenia ptaków i owadów dla bioróżnorodności miasta
2021-11-30 09:04:05
W piątek 26.11 w ramach projektu "Zazieleńmy Zielone Liceum na 75-lecie Szkoły" w I LO im. Armii Krajowej w Miliczu odbyły się warsztaty na temat budowania i funkcji domków dla owadów oraz znaczenia owadów i ptaków dla bioróżnorodności w miastach. O znaczeniu owadów-zapylaczy i specyfice ich bytowania uczniom klasy I profilu przyrodniczego opowiadała online - dzięki platformie Teams - Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z wrocławskiej Fundacji EkoRozwoju. Prezentacja była bardzo ciekawa, a Fundacja przekazała uczniom pocztówki z owadami jako materiały edukacyjne. Następnie zajęcia praktyczne na dziedzińcu I LO przeprowadziła Beata Orłowska - pracownik UWr i Stacji Ornitologicznej w Rudzie Milickiej. Uczniowie przynieśli na zajęcia swoje materiały i wypełniali dwa domki dla owadów, które w ramach projektu nasze Stowarzyszenie zamówiło u stolarza - pana Jadczyka. Uczniowie otrzymali również od naszego Stowarzyszenia dwa karmniki na kule tłuszczowe dla ptaków oraz piękne poidełko, które dostarczy ptakom wodę latem, podczas upałów. Pani Beata opowiadała również o roli ptaków w mieście i ich znaczeniu dla ekosystemu miejskiego. Zgodnie z deklaracją dyrekcji Szkoły po zimie domki dla owadów oraz poidełko dla ptakw staną na zrewitalizowanym terenie nasadzeń i będą domem dla skrzydlatych przyjaciół. Karmniki na kule tłuszczowe będa zaś wykorzystywane przez uczniów do dokarmiania ptaków podczas zimy. Dziękujemy p. dyrektor Marzenie Rokicie za pomoc w zorganizowaniu tych warsztatów - współpraca z Panią dyrektor to dla nas zawsze wielka przyjemność . Warsztaty zorganizowano dzięki środkom z programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, koordynowanego na naszym terenie przez ODL Partnerstwo dla Doliny Baryczy
Przygotowanie domków dla owadów na piątkowe zajęcia
2021-11-27 08:35:03
Nasze Stowarzyszenie na potrzeby projektu zamówiło u stolarza - p. Jadczyka - dwa domki dla owadów. Domki dostarczono nam w stanie suurowym, dlatego należało je pomalować. Magdalena Fortuniak - koordynatorka projektu - i jej syn Wojtek Fortuniak pomalowali je specjalnym olejem naturalnym, gdyż środki chemiczne mogłyby być szkodliwe dla owadów. Domki pojadą na piątkowe warsztaty, prowadzone przez Magdalenę Berezowską-Niedźwiedź z Fundacji EkoRozwoju (online dzięki platformie Teams) Beatę Orłowską ze Stacji Ornitologicznej UWr.
Absolwenci w akcji - zabezpieczamy nasadzenia agrowłókniną
2021-11-27 07:53:47
W minioną sobotę 20.11, mimo nieciekawej aury, Zarząd naszego Stowarzyszenia wykonywał prace przed I LO w ramach projektu pod nazwą "Zazieleńmy Zielone Liceum na 75-lecie Szkoły". Naszym celem był montaż agrowłókniny w miejscach, gdzie młodzież naszego LO zasadziła zieleń. Zgodnie z założeniami naszego projektu prace wolontariackie związane z nasadzeniami zieleni przed Szkołą mają prowadzić trzy grupy: uczniowie, nauczyciele i absolwenci. Do członków Zarządu w składzie: Adam Aleksandrowicz - prezes, Józef Fedorowski - wiceprezes, Janina Łozińska - skarbnik, Jadwiga-Teresa Stępień - cżłonkini Zarządu i Magdalena Fortuniak - koordynatorka projektu dołączył świeżo upieczony absolwent Zielonej Szkoły - Andrzej Fortuniak. Wspólna praca dostarczyła nam radości i satysfakcji, prace kontynuowane będą również w kolejną sobotę 27.11.
Działamy! 1/3 nasadzeń już wykonana!
2021-10-30 22:58:21
W piątek 29 października uczniowie klas I i III o profilu biologiczno-chemicznym pod opieką dyrektor Marzeny Rokity i wicedyrektor Agnieszki Nowackiej oraz pod nadzorem pracowników milickiego ZUK-u i koordynatorki projektu Magdaleny Fortuniak dokonali nasadzeń roślin na tereni przy auli szkolnej i sali gimnastycznej, a więc od lewej strony frontu budynku. W ciągu dwóch godzin młodzieć z pełnym zaangażowaniem sadziła zieleń wg planu opracowanego przez Maję Trafankowską. Po nasadzeniu teren zostanie pokryty agrowłókniną i będzie czekał na korę lub - jeśli uda się pozyskać dodatkowe środki - kamyczki. Do młodzieży spontanicznie przyłączył się wracający z zajęć ksiądz Mateusz, który asystował przy ich pracy i zagrzewał do działania. Pogoda dopisała, a atmosfera była wspaniała - wszyscy czuli, że zmieniają oblicze szkoły.
Ruszyła rekrutacja wolontariuszy
2021-10-18 14:16:56
W ostatnim numerze Głosu Milicza 13.10.2021 ukazało się ogłoszenie dot. rekrutacji wolontariuszy do projektu "Zazieleńmy zielone Liceum na 75-lecie szkoły". Plakaty o podobnej treśc pojawiły się w I LO, w UM w Miliczu i starostwie Powiatowym, w Banku Spółdzielczym w Miliczu oraz w Bibliotece Publicznej w Miliczu.
Milicki ZUk przygotowuje teren pod nasadzenia przed gmachem I LO
2021-10-13 15:32:55
Milicki ZUK na zlecenie Starostwa Powiatowego w Miliczu przygotowuje teren pod nasadzenia - prace rozpoczął od usunięcia tych fragmentow żywopłotu, które były w opłakanym stanie, oraz od naprawy murku, na którym w centralnej cześci pojawią sie ławeczki. Murek będzie jeszcze oczyszczony. Prace przygotowawcze przebiegają bardzo profesjonalnie i sprawnie - żywopłoty udało się usunać bez naruszenia ciągów pieszych.
Spotkanie ze starostą, dyrekcją szkoły i dyrektorem ZUK pod gmachem I LO
2021-10-10 09:54:23
W środę 6 października pod gmachem I LO w Miliczu odbyło się spotkanie robocze ze starostą milickim Sławomirem Strzeleckim, dyrektor I LO Marzeną Rokitą, kierownik Wydziału Dróg Powiatowych Beatą Krzyżanowską i dyrektorem milickiego ZUK-u Mariuszem Dąbrowskim w sprawie prac przygotowawczych dot. projektu zieleni przed gmachem szkoły. Stowarzyszenie Absolwentów reprezentowała koordynatorka projektu Magdalena Fortuniak. Ustalono zakres prac - usunięcie żywopłotów i przygotowanie terenu pod nasadzenia oraz oczyszczenie murku i montaż ławek, które na zlecenie Starostwa Powiatowego wykona milicki ZUK. Nasz projekt wchodzi więc w fazę wykonawczą, a prace mają się rozpocząć 11 października.
Konserwator zabytków wreszcie dał nam odpowiedź
2021-10-10 09:00:53
W połowie września, a więc po ponad 1,5 miesiąca od wysłania wniosku, wreszcie otrzymaliśmy odpowiedź konserwatora zabytków w sprawie naszego projektu nasadzeń zieleni przed gmachem I LO. Konserwator niestety sprzeciwił się nasadzeniom w formie drzew - nasze buki kolumnowe będą więc musiały zostać zastąpione krzewami. W tej sprawie 24 września odbyło się spotkanie robocze w Starostwie Powiatowym w Miliczu z nowo mianowaną kierowniczką Wydziału Dróg Powiatowych Beatą Krzyżanowską. Ale mamy zgodę na częściową wycinkę żywopłotów z uwagi na ich fatalny stan. Możemy więc ruszać z pracami!
Spotkanie w Starostwie Powiatowym - mamy zielone światło na realizację naszego projektu
2021-06-15 00:27:35
11 czerwca w Starostwie Powiatowym w Miliczu Zarząd naszego Stowarzyszenia w składzie: Damian Stachowiak - prezes, Adam Aleksandrowicz - sekretarz i Magdalena Fortuniak - członek Stowarzyszenia i koordynatorka projektu oraz Maja Trafankowska - absolwentka naszej Szkoły i ekspert w sprawach rewitalizacji terenów zielonych, spotkał się w tej sprawie ze starostą milickim Sławomirem Strzeleckim i dyrektor I LO Marzeną Rokitą. Panu Staroście nasz projekt bardzo się spodobał. Włodarz, który jest również członkiem naszego stowarzyszenia i przez wiele lat był nauczycielem i dyrektorem I LO, zadeklarował wsparcie i obiecał, że przedstawi temat projektu na najbliższym posiedzeniu Zarządu Powiatu. P. Czeka nas jeszcze wiele uzgodnień, ale mamy zielone światło ze strony organu prowadzącego Szkoły, a od początku pełne wsparcie dyrekcji I LO, za co serdecznie dziękujemy!
Koordynatorka projektu: Magdalena Fortuniak, e-mail: magdalena.fortuniak@gmail.com