Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2022

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Naturalnie w Łąkach

Projekt "Naturalnie w Łąkach to składowa kilku elementów, które tworzą wyjątkową całość.


Rozpoczniemy warsztatami rękodzieła, mianowicie odkrywanej na nowo makramy. Makrama jest znaną od starożytności sztuką wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów i szydełka. My chcemy nadać jej ducha nowoczesności, przy zachowaniu klasycznych standardów. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami
makramy. Podsumowaniem tego cyklu będzie wspólne wykonanie dużej makramy, któa ostatecznie
zawiśnie w naszej świetlicy w Łąkach.

Kolejnym niezwykle strakcyjnym elementem naszego projketu będą zajęcia plenerowe z zakresu różnorodności biologicznej. Zajęcia zostaną przeprowadzone w konwencji "BioBlitz" proponowanej przez National Geographic. Dzięki konwencji BioBlitz obserwacje będą zapisywane za pomocą smartfonów w projekcie stworzonym na potrzeby cyklu w
aplikacji iNaturalist. BioBlitz to idea spotkań, integrowania lokalnych społeczności pod wspólnym mianownikiem - badania, dokumentowania i popularyzowania obserwacji lokalnej bioróżnorodności.
Zajęcia BioBlitz będą polegały na obserwacji, oznaczaniu gatunków roślin i zwierząt oraz wprowadzaniu tych danych do aplikacji iNaturalist. Uczestnicy zajęć będą się poruszać na trasie od świetlicy wiejskiej do rzeki Barycz i analizować 3 siedliska - łąkę, las, siedlisko nadrzeczne. Na podstawie tych danych zostanie stworzona mapa bioróżnorodności
(https://www.inaturalist.org/projects/roznorodnosc-biologiczna-wsi-laki-w-dolinie-baryczy). Będzie dostępna zarówno dla uczestników zajęć, jak również wszystkich osób zainteresowanych bogactwem przyrodniczym naszego regionu.

Bardziej praktycznymi działaniami wpisanymi w nasz projekt będą nasadzenia roślinności na rabacie dla dzikich zapylaczy oraz założenie sadu przy świetlicy wiejskiej.
W ramach tych działań planujemy również odnowienia istniejących obiektów np. drewnianych tablic edukacyjnych oraz wiaty.

Stowarzyszenie "Nasze Łąki" powstało na bazie doświadczeń aktywnej grupy mieszkańców wsi Łąki. Nieformalna grupa w naszej miejscowości rozpoczęła swoją działalność w 2015 r. od projektu "Łąki - nasza mała ojczyzna" realizowanych ze środków programu Działaj lokalnie. Na bazie tych doświadczeń zdecydowaliśmy się na sformalizowanie naszej działalności i w 2017 r. powstało stowarzyszenie "Nasze Łąki". Od tej pory zrealizowaliśmy wspólnie 4 projekty z programu Działaj lokalnie, kilka Inicjatyw lokalnych oraz wiele innych projektów. 

Nasza działalność jest wielopoziomowa, nasze główne dokonania:
- wiele warsztatów i zajęć dla dzieci oraz dorosłych (rękodzielnicze, ogrodnicze, sportowe, przyrodnicze, dziennikarskie i wiele innych)
- budowa placu zabaw, siłowni zewnętrznej
- zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej - budowa wiaty, boiska do siatkówki, remont boiska do koszykówki
- wykonanie tablic edukacyjnych,
- remont zabytkowego pomnika,
- założenie rabaty dla zapylaczy wraz domkiem dla owadów.

Konkurs iNaturalist

2022-09-25 23:08:23

Widząc wczoraj zapał i zainteresowanie uczestników zajęć w konwencji BioBlitz postanowiliśmy ogłosić konkurs! Konkurs będzie dotyczył obserwacji oraz zdjęć roślin i zwierząt wykonanych za pomocą aplikacji iNaturalist. Szczegóły na plakacie.   Link do informacji dot. obszaru badań: https://www.inaturalist.org/projects/roznorodnosc-biologiczna-wsi-laki-w-dolinie-baryczy  


Zajęcia przyrodnicze w konwencji BioBlitz

2022-09-25 22:58:51

Wczoraj odbyły się długo wyczekiwane zajęcia przyrodnicze w konwencji BioBlitz. Wyposażeni w telefony z zainstalowaną aplikacja iNaturalist, lornetki oraz szkła powiększające wyruszyliśmy w teren. Obserwowaliśmy rośliny i zwierzęta, robiliśmy zdjęcia, a aplikacja iNaturalist pomagała nam w rozpoznawaniu nazw gatunkowych. Swoje badania prowadziliśmy w różnych siedliskach - na łące, w lesie, przy Użytku ekologicznym "Trzcinniczysko" oraz nad brzegiem rzeki Barycz. Uczestnicy zajęć byli naprawdę zafascynowani aplikacją i uważnie obserwowali przyrodę na trasie naszego przyrodniczego spaceru. Zajęcia prowadził pan Adam Wiernasz.   Link do naszych obserwacji: https://www.inaturalist.org/projects/roznorodnosc-biologiczna-wsi-laki-w-dolinie-baryczy


Malujemy, odnawiamy - przy świetlicy współdziałamy

2022-09-25 22:37:39

W sobotę, 10 września, zabraliśmy się do wspólnej pracy - odnowiliśmy wiatę oraz ławostoły. Niedługo pochwalimy się nowymi drewnianymi donicami!


Tak powstaje nasz największy makramowy projekt

2022-09-25 22:27:52

Zaczynamy pracę nad naszym najważniejszym projektem, podczas warsztatów makramy - nad dużą makramą na naturalnym kiju, która ozdobi naszą świetlicę w Łąkach.


Makramowe łapacze snów

2022-09-11 15:07:44

Na zajęciach makramy powstały piękne łapacze snów, na drewnianym kole. Wypsażone w kolorowe piórko ze sznurków do rozczesywania.


Makramowe zakładki do książek i breloki

2022-08-24 07:59:01

Kolejna odsłona warsztatów w świetlicy w Łąkach.

Tym razem wykonaliśmy wspólnie piękne makramowe zakładki do książek (czytanie będzie teraz jeszcze większą przyjemnością) oraz breloki w kształcie listków.

Gratulacje dla wszystkich uczestników!

A już wkrótce tzw. "łapacze snów" i nasz tajny projekt


Łąki z makramą w tle

2022-08-23 07:51:05

Sierpień w Łąkach upływa pod znakiem makramowych supełków


Pierwsze warsztaty makramy w Łąkach

2022-07-27 20:21:30

Makrama w plenerze? Dlaczego nie?!    Dzisiaj rozpoczęliśmy nasze warsztaty rękodzielnicze. Projekt wiszącej makramy powstawał w trakcie zajęć, zgodnie z tym jakie elementy chciałyśmy do niej dodać. Pracę będziemy kontynuować na kolejnym spotkaniu.


Rozpoczynamy zapisy na zajęcia w konwencji BioBlitz

2022-07-22 14:33:55

Interesuje was bogactwo przyrodnicze Doliny Baryczy, a przy tym nowe technologie to również coś z czym chcecie być na bieżąco? Mamy dla was idealną propozycję!

Zajęcia przyrodnicze w konwencji BioBlitz to połączenie obserwacji bioróznorodności oraz wprowadzania tych danych do aplikacji iNaturalist. Na podstawie tych badań w terenie powstanie mapa bioróżnorodności Łąk.

Już nie możemy się doczekać 6 sierpnia! Dołączcie do nas :)


Warsztaty z makramy tuż-tuż :)

2022-07-19 18:40:41

Już wkrótce rozpoczynamy warsztaty rękodzielnicze, dzięki którym uczestnicy poznają podstawy sztuki wiązania sznurków.


Stowarzyszenie "Nasze Łąki"

Łąki 20, 56-300 Milicz

mail: naszelaki@gmail.com