Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2024

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Lokalny ptasi raj

Celem naszego projektu jest utworzenie owocowego skweru we Wsi Stawiec, który nawiązuje do tradycji sadzenia drzew owocowych w przestrzeni ogólnodostępnej. Skwer stanie się miejscem integracji mieszkańców, sprzyjającym spotkaniom, rekreacji oraz wspólnym inicjatywom. Bedzie rónież atrakcyjnym miejscem dla owadów - zapylaczy oraz ptaków - szczególnie zalezy nam na ptakach śpiewających. Realizacja całego prjektu pozwoli utworzyc na obszarze wsi Stawiec - Lokalny Ptasi Raj

Korzyści dla Wsi Stawiec

  1. Integracja Społeczna: Owocowy skwer będzie miejscem, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać, spędzać czas na świeżym powietrzu i nawiązywać relacje sąsiedzkie. Takie miejsce sprzyja budowaniu silnej, zintegrowanej społeczności.

  2. Edukacja i Świadomość Ekologiczna: Sadzenie drzew owocowych i wywieszanie budek lęgowych  dla ptaków oraz owadzich domków stanowi doskonałą okazję do edukacji na temat ekologii, ochrony środowiska oraz znaczenia bioróżnorodności. Uczestnicy projektu zyskają wiedzę i umiejętności, które mogą przekazywać dalej.

  3. Zwiększenie Bioróżnorodności: Wywieszanie budek lęgowych dla ptaków przyczyni się do wzrostu populacji ptaków w okolicy, co pozytywnie wpłynie na ekosystem. Ptaki odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu populacji owadów (szczególnie tych szkodliwych) i rozsiewaniu nasion.

  4. Wzbogacenie Wizerunku Wsi: Owocowy skwer oraz obecność budek lęgowych dla ptaków wzbogacą ogólny wizerunek Wsi Stawiec. Zielone, estetyczne przestrzenie przyciągną uwagę zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających, podnosząc atrakcyjność wsi.

 

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w realizację tego wyjątkowego projektu!

Realizacja Projektu

Projekt będzie realizowany przy aktywnym udziale mieszkańców Wsi Stawiec. Każdy uczestnik otrzyma budkę lęgową dla ptaków do zamontowania w wybranym miejscu. Wspólnie będziemy sadzić drzewa owocowe, tworząc przestrzeń, która będzie służyła przyszłym pokoleniom. Dzięki zaangażowaniu społeczności, owocowy skwer stanie się symbolem współpracy, ekologii i troski o wspólne dobro.

Realizacja projektu, harmonogram jest przewidziany głównie na okres wakacji oraz miesiąc wrześień. Szczególowy plan działań będzie na bieżąco ogłaszany, gdyz w dużej mieże jest uzależniony od warunków pogodowych i dosteności niezbędnych materiałów przwidzianych w projekcie.

No to zaczynamy, choć nie jest łatwo...

2024-07-06 10:11:36

Wybór Dostawcy Materiałów

Jednym z kluczowych elementów przygotowań jest wybór dostawcy materiałów niezbędnych do realizacji projektu. Znalezienie dostawcy, który oferuje wysokiej jakości produkty w atrakcyjnej cenie, to duże wyzwanie. Trwają intensywne poszukiwania, mające na celu znalezienie partnera, który spełni nasze oczekiwania zarówno pod względem jakości, jak i kosztów.

 


Czas start! - spotkanie inauguracyjne rozpoczęcie realizacji projektów

2024-07-06 10:05:50

Oficjalne rozpoczęcie projektu nastąpiło! 1 lipca, na spotkaniu wszystkich szczęśliwych beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie, omówiono szczegółowo projekt "Działaj Lokalnie" oraz zasady realizacji zgłoszonych przedsięwzięć. Uroczyście wręczono niezbędne materiały promocyjne, co stało się symbolem uruchomienia realizacji kolejnej edycji projektu. Już wkrótce rozpoczną się pierwsze działania w terenie.  


Koodynatory lokalny projektu: Krzysztof Chlistun

e-mail: krzysztof@chlistun.pl