Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2024

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Plac Świętego Wawrzyńca

Projekt Plac Świętego Wawrzyńca jest odpowiedzią na głosy mieszkańców dotyczące zagospodarowania centralnego punktu Wysocka Małego. To miejsce ma szczególne znaczenie ze względu na swoją zapomnianą historię, którą chcemy przypomnieć i opowiedzieć na nowo.

 

Historia zasłyszana od mieszkańców zainspirowała nas do upamiętnienia tego miejsca. Na placu stała kapliczka z figurką Św. Wawrzyńca, która chroniła przed pożarami i była  miejscem modlitwy. Gdy wybuchła wojna, jedna z mieszkanek ukryła ją u siebie w domu. Po wojnie kapliczka została odbudowana kilka metrów dalej na prywatnym terenie. Wielu mieszkańców pamięta to miejsce i tę wspaniałą historię.

 

Obecnie plac jest niezagospodarowany i niestety odstrasza swoim wyglądem. Ze względu na lokalizację jest to najczęściej uczęszczane miejsce przez naszą społeczność, w każdym wieku, ponieważ znajduje się w pobliżu sklepu spożywczego. Mieszkańcy Wysocka Małego to bardzo życzliwi ludzie, a w sercach naszych najstarszych mieszkańców szczególną rolę odgrywa historia ich życia, którą chcieliby przekazać młodszym pokoleniom.

 

W związku z tym powstał pomysł upamiętnienia tego miejsca oraz przekazania młodym pokoleniom historii Świętego Wawrzyńca w naszej wsi, a zarazem wspólnego przywrócenia do życia placu, który dawno temu stracił swoją świetność.

 Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych działań.

Kreatywność rodzi nowe pomysły czyli DOŁÓŻ WŁASNĄ CEGIEŁKĘ DO NASZEGO PROJETU!!!

2024-07-19 13:58:45


ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO ETAPU PRAC!

2024-07-14 22:52:27


Pierwszy etap prac ruszył pełną parą!!!!

2024-07-09 10:24:12

W miniony piątek ekipa ,, Placonasadzaczy'' rozpoczęła swoje prace. 

Zebraliśmy się licznie,pracowaliśmy i nawet nie wiemy kiedy słońce żegnało dzień. 

Do wykonania tego zadania wykorzystaliśmy:

Trzy koparki , kilkanaście par łopat, kilkanaście par grabi, wiaderka, taczki i kilkadziesiąt chętnych rąk do pracy :)

Posadzona w piątek roślinność to setki sadzonek podarowanych przez naszą pasjonatkę roślinności Kamilę:)

Bardzo zmęczeni (bo chyba nikt z nas jednego dnia nie wsadził tylu roślin :D  poza naszą Kamilką)  z uśmiechem oglądaliśmy pierwsze efekty naszych prac.Już teraz prezentuje się estetycznie, a będzie jeszcze piękniej!

Dziękujemy naszym cudownym mieszkańcom za ciepłe słowa i  pyszne ciasto, które tak szybko zniknęło, że nie zdążyliśmy uwiecznić go na zdjęciach :( 

Zbieramy siły do dalszego działania!!!!

 

 

 

 


Dziękujemy !!!

2024-07-02 21:34:10

W dniu wczorajszym uczestniczyłyśmy w szkoleniu dla grantobiorców. Część naszych reprezentantek po raz pierwszy, część po raz kolejny. Wiemy jednak już teraz ,że napewno nie ostatni :)

Jesteśmy niezmiernie dumne i wdzięczne komisji grantowej za dostrzeżenie potencjału naszego projektu.

Mamy nadzieję, że uda nam się w bardzo barwny i ciekawy sposób zaszczepić w dzieciach ciekawość do lokalnych historii, a tych najstarszych wyróżnić bo to przecież oni są jej niepodważalną częścią. 

Łączymy pokolenia dla przetrwania naszej lokalnej historii...

Już w piątek zakasamy rękawy i ruszamy do pierwszych prac:D


Anna Berlik ania.berlik@gmail.com

Joanna Jabłecka joannajablecka@op.pl