Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie realizowane są projekty Działaj Lokalnie

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Co nowego w projektach?

Po latach do Krośnic wróciły róże - podsumowanie projektu

2024-11-21 21:35:56

17 listopada 2024 r. w niedzielne popołudnie w sali CETS w Krośnicach odbyło się uroczyste podsumowanie naszego projektu.

5 miesięcy naszej pracy dla pobudzenia społecznej energii zamknęliśmy spotkaniem w CETS w niedzielne popołudnie. Był to deszczowy, listopadowy czas, wydawałoby się idealny pod kocykiem i przy kominku. Okazało się, że energia wyzwolna w projekcie przyciągnęła rzeszę Krośniczan i miłośników Krośnic. W czasie naszego spotkania na sali zabrakło wolnych krzeseł. Jest to największa radość i duma dla organizatorów imprezy.

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego podsumowania projektu, gdzie najważniejsze było wyciągnięcie wniosków z projektu. Przedstawiliśmy gościom film, w którym wróciliśmy do historii hrabiego Adelberdta von der Recke-Volmerstein oraz założonej przez niego fundacji dla osób sparaliżowanych, chorych nerwowo oraz nieuleczalnie chorych dzieci, tj. Krośnickiego sanatorium. Następnie w filmie przedstawiliśmy lata powojenne i dalsze losy sanatroium przekształconego w szpital neuropsychiatrii dziecięcej. Pokazaliśmy zdjęcia przedstawiające w tamtych czasach krośnickie różane aleje, rabaty, żywopołty, klomby, samolot. Dalej w filmie pokazaliśmy historycznego ogrodnika Ignacego Łaniaka, który w Krośnicach założył różane aleje. Opowiedzieliśmy jego historię, pokazaliśmy fotografie oraz wskazaliśmy "sztrafetę pokoleń". W dalszej części filmu przedstawiliśmy zadania zrealizowane w projekcie oraz na koniec największe zadanie, założenie 80 metrowej w 3-rzędowej różanej aleji. Film pokazał, że wszystkie zadania zaplanowane w projeckie zostały zrealizowane. A co najważniejsze i najcenniejsze dla nas, dla grupy inicjatywnej, wpłyneliśmy na integrację mieszkańców i wyzwolilismy w nich energię do wspólnego działania. Jest to wileka radość dla nas!!! W filmie wykorzystano stare zdjęcia i widokówki udostępnione przez mieszkańców Krośnic oraz 24 stare slajdy z lat 70 XIX w., które na potrzeby filmu zdigitalizowaliśmy.

Po projekcji filmu rozstrzygnęliliśmy konkurs fotograficzny "najpiękniejsza krośnicka róża". Nagrodę wręczł Jakub Wencek leśnik, fotograf, kóry prowadził nasze warsztaty fotograficzne, laureta tegorocznej nagrody National Geographic w kategorii Europa z powietrza. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Marcin Zaryczański.

Kolejnym punktem spotkania było spotkanie z współautorem ksiażki "Chcesz cukierka? Idź do Gierka" Marcinem Ziętkiewiczem, kiedyś krośniczanin, które poprowadziła Magdalena Fortuniak, fragmenty ksiażki czytał jej syn Wojciech Fortuniak. Rozmowę ubarwił muzycznie na akordeonie Piotr Nowakowski. Spotkanie dało szansę do wspomnień, refleksji i uśmiechu. 
Po spotkaniu można było przy kawie, herbacie i czymś słodkim, przy muyzce pana Piotra wykonanej na puzonie porozmawiać z autorem, z przyjaciółmi, znajomymi.

I teraz jeden z głównych punktów spotkania!!!
Przedstawiliśmy gościom wystwę "Krośnice w starej fotografii". Do przygotowania jej wykorzystaliśm zbiory udostępnione przez byłego krośniczanina, liczne, stare widokówki z XIX i poczatku XX wieku oraz stare zdjęcia udostępnione przez krośniczan. Mieliśmy okazję przypomniec sobie historyczny obraz naszej wsi, poznać nieistniejące już obiekty, wspomieć uroki naszej okolicy. Wystawa zrobiła ogrone wrażenie na gościach naszej imrezy. 

Jeden z wniosków naszego spotkania i naszego projektu, to:

NIE TRZEBA OBECNIE MIESZKAĆ W KROŚNICACH, BY MIEĆ KROŚNICE GŁĘBOKO W SERCU

Taki wniosek przedstawiliśmy na początku spotkania z przesłaniem, że musimy dołożyc starań, aby nasza młodzież miała Krośnice tak głęboko w sercu, że niezależnie, gdzie rzuci je los, chcieli do Krośnic wracać, o nich wspominać i może zrobic coć dla Krośnic.

 

     

 


Rakietki i piłeczki - bez nich nie byłoby gry w tenisa stołowego...

2024-11-19 20:08:41

Pierwszy etap naszego projektu - czyli zakup sprzętu potrzebnego do trenowania tenisa stołowego - dobiegł końca. Mamy swój sprzęt, z którego bardzo się cieszymy. Treningi nadal sie odbywają i powoli przygotowujemy się do I Mikołajkowego Turnieju Tenisa Stołowego - zarówno organizacyjnie, jak i sprawnościowo:-) 


PROJEKT SIĘ KOŃCZY A MY BIEGAMY

2024-11-17 22:38:13

Chociaż pogoda nie rozpieszcza, nasza młodzież się nie poddaje. Z gry w siatkówkę przerzucili się na bieganie. 


Zakończenie projektu

2024-11-13 18:53:29

Z końcem października zakończyliśmy nasz projekt. Na placu zabaw została zamontowana mata przerastająca i lampa hybrydowa. Na wiosnę kiedy zazieleni się posiana trawka będzie pięknie i bezpiecznie.

Dziękujemyvwszystkim, ktorzyvwlaczyli sie w pracę porządkowe i instalacyjne na naszym placu zabaw. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich sponsorów. 


Czas na podsumowanie projektu

2024-11-13 00:06:52

Nadszedł czas, żeby podsumować nasz projekt. Zaprosiliśmy więc mieszkańców i miłośników Krośnic na spotkanie, które odbedzie sie 17.11.2024 (niedziela) na godz. 16.00 w sali CETS w Krośnicach.

W czasie spotkania pokażemy mieszkańcom wystawę "Krośnice w starej fotografii". W projkecie ogłosiliśmy zbiórkę starych zdjęć, widokówek. Zgromadziliśmy sptre zbiory. Jeden z mieszkańców udostępnił nam zbiory, które gromadził 25 lat. Udostepnił nam 84 widokóki Krośnic z XIX i początku XX w.

Przygotowaliśmy film podsumowujący projekt. W filmie wykorzystamy dokumentację fotograficzną zgromadzoną w projekcie oraz zdjęcia udostępnione w zbiórce od mieszkańców. Jedna z mieszkanek udostępniła nam 24 slajdy Krośnic z lat 70-tych XX w., które zdigitalizowaliśmy i wykorzystaliśmy w filmie. Powstało wzruszające wspomnienie o Krośnicach.

Przygotowaliśmy dla mieszkańców spotaknie z współautorem ksiazki "Chcesz cukierak? Idź do Gierka". Marcinem Ziętkiewiczem, które poprowadzi Magdalena Fortuniak przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu krośniczanina Piotra Nowakowskiego.Wspomnimy Krośnice oczami młodzieży z lat 80-tych.

W czasie spotkania wspomnimy historycznego ogrodnika Ignacgo Łaniaka.

 


Nastąpiło otwarcie rajdu i podsumowanie projektu

2024-11-12 12:53:58

W dniu 27 października doszło do oczekiwanego otwarcia Szlaku Bocianich Gniazd.


Warsztaty Techno Kids w Żmigrodzie: "Elektronika bez zwarć"

2024-11-11 18:27:14

16 października w Żmigrodzie odbyły się niezwykle interesujące III warsztaty Techno Kids pod tytułem "Elektronika bez zwarć". Dzieci miały okazję zanurzyć się w fascynujący świat elektroniki i elektryki, zdobywając cenne umiejętności poprzez zabawę i praktyczne działania.


„Nasza pasja jest naszą siłą.”

2024-11-09 19:34:24

Spotkanie z maratończykiem. 


Zakończenie projektu 2024 -,, Działamy - marzenia spełniamy"

2024-10-26 13:53:22


Spotkanie ze Strażnikiem Przyrody w Dolinie Baryczy

2024-10-25 20:02:03


Spotkanie autorskie z p. Katarzyną Georgiou - poetką z Doliny Baryczy

2024-10-24 21:28:38


2024-10-24 21:27:12


UDAŁO SIĘ!!!

2024-10-22 21:52:59

W sobotę 19.10.2024 r. o 10.00 rozpocząło sie nasze wielkie święto sadzenia róż. Wszystko co zaplanowaliśmy, udo się. Dopisali mieszkańcy Krośnic, Domu Pomocy Społecznej z pracownikami, harcerze, dzieci z Domu nad Barycza, strażacy, miłośnicy Krośnic. Dopisała pogoda, Sołectwo Krośnice zadbało o nasze żołądki i miły nastrój przy muzyce. 

Nasza akcja sadzenia róż zamieniła się w wielką sobotnią integrację. Była miłym spotkaniem w pięknej scenerii, na tle przebarwiającego sie tulipanowca. Słońce, uśmiech na twarzach, dobry humor nie ustępowały. Osiągneliśmy to co najważniejsze, przyjemną atmosferę i uśmiech.

No i mamy!!! 80 metrową różaną aleję, na której rośnie 490 szt. róż zabezpieczonych 80 m betonowym krawężnikiem.   


Konstruktorzy przyszłości – budujemy modele i odkrywamy świat technologii!

2024-10-21 20:14:07

Podsumowanie II warsztatów Techno Kids w Żmigrodzie - "Projektujemy i drukujemy w trzech wymiarach" (25.09.2024).

 


Wykonanie chodnika do Toi-toia

2024-10-21 12:43:36


III warsztaty- Lokalny Ptasi Raj

2024-10-19 15:33:09

Dziś odbyły się III warsztaty, podczas których wspólnie z mieszkańcami  zostało posadzonych kilkanaście drzew i krzewów. Od dziś możemy powiedzieć MAMY nasz WSPÓLNY SAD!


Konkurs! Konkurs! Konkurs!

2024-10-18 22:36:41

W dniu dzisiejszym ogłosiliśmy konkurs dla naszych dzieci. 

Z niecierpliwością czekamy na ich komiksowe interpretacje plastyczne odtworzonej podczas spotkania historii św. Wawrzyńca.

Gdy już wybierzemy zwycięską pracę, dzięki niej opowiemy tą historię raz jeszcze... tautaj ...dla Was :)

 

 

 

 


Mapka nowego szlaku już dostępna

2024-10-16 12:34:33

Ulotka ze Szlakiem Bocianich Gniazd jest już dostepna i trafi do wszystkich miłośników dwóch kółek. Piękna prawda?


Udane zakupy:-)

2024-10-15 16:33:10

Część pieniędzy pozyskanych z DZIAŁAJ LOKALNIE przeznaczyliśmy na zakup naszego pierwszego stołu do tenisa stołowego. Stół został złożony i niebawem zajęcia będą odbywać się na tym właśnie sprzęcie:-)


Październikowe warsztaty "Od ziarenka do bochenka" i seans filmowy dla dzieci

2024-10-14 16:21:39

Październikowy weekend minął nam bardzo pracowicie. Choć frekfencja nie była tak duża, jak się zapowiadało, spędziliśmy czas w małym, lecz bardzo miłym gronie.
Warsztaty prowadzone przez naszych mieszkańców zaintersowały i małych i dużch. Żarna, udostępnione przez pana Sebastiana i paną Anię, sprawiły dzieciom mnóstwo radości z możliwości zmielenia ziaren. Mąka z kukurydzy i z pszenicy była wszędzie :)
Wypiek chleba poprowadził pan Gerard, który piecze chleby od lat, na zakwasie żytnim. Przedstawił nam bardzo dokładnie proces robienia zakwasu i sposób jego wkorzystania. Pod jego nadzorem wyrobiliśmy ciasto i upiekliśmy piękne chleby. Jeszcze ciepłe kromki wcinaliśmy z masłem.

Dzień po warszatach odbył się seans filmowy dla dzieci.
Przybyli na spotkanie milusińscy mieli okazkję założyć różne kostiumy i obejżeć humorystyczną bajkę owianą lekką grozą. Brytyjska animacja o perypetiach gospodarza i jego psa bardzo podobała się najmłodszym.


< 1 2 3 ... 85 >