Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2021

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Wśród zapachów i barw - strefa relaksu dla ludzi i azyl dla owadów, na placu sołeckim w Sądrożycach

Celem projektu jest zagospodarowanie nieużytku, z przeznaczeniem tego terenu na relaks, wyciszenie i doznania estetyczne dla mieszkańców wsi, a także zapewnienie owadom bezpiecznego azylu w postaci rabat przyjaznych owadom, a szczególnie pszczołom. Dodatkowym celem, oczywistym w osiągnięciu celu głównego - jest pogłębienie integracji społeczności lokalnej i rewitalizacja sołectwa po okresie ograniczeń pandemicznych.

Planowane jest urządzenie trzech rabat: ogrodu różanego, ogrodu preriowego i ogrodu przyjaznego pszczołom, a ponadto - łąki kwietnej. Teren dodatkowo zostanie obsadzony drzewami i krzewami przyjaznymi dla ludzi i owadów, wytyczenie alejek i miejsca na kącik aromaterapeutyczny, tj.pergolę 2,5x2,5m z ławeczką wśród roślin korzystnie aromatycznych.

Projekt dedykowany jest mieszkańcom Sądrożyc, poszukującym wyciszenia i relaksu, a nawet pewnego oddalenia od własnego domostwa, zatem zarówno osobom w wieku 40+, jak i młodym osobom, które chociaż na krótko mogą pobyć wśród kojącego wpływu barw kwiatów i aromatów roślin oraz w przyjaznym sąsiedztwie owadów - podczas gdy ich pociechy będą bawiły się w drugiej części placu, przeznaczonej do aktywności ruchowej. Jednocześnie aranżacja będzie wykorzystywana edukacyjnie, a adresatem przekazu będą zarówno dzieci i młodzież , jak i dorośli, którzy nie dysponując należytą wiedzą na temat roli owadów w życiu człowieka, nie wykazywali dotychczas postawy ochronnej wobec nich.

Projekt - w odniesieniu do działań rzeczowych i części działań edukacyjnych - realizowany będzie na obszarze ok. 15 arów, w południowej części placu sołeckiego, położonego w Sądrożycach na działce nr 159/2, w środkowej części pasa nieużytku, pomiędzy skrajem boiska piłkarskiego a ogrodzeniem od strony południowej, zachodniej i wschodniej.

Zakładane jest powstanie 3 rabat tematycznych i wyspy różanej, 1 łąki kwietnej o pow. ok. 10 arów, posadzenie 20 śliw ozdobnych, ponad 100 krzewów i 50 róż.

Powstała strefa relaksacyjno-edukacyjna zachęci do wyjścia z domostwa i wizyty na placu sołeckim większą liczbę mieszkańców, szczególnie będzie to grupa osób wykluczonych z aktywności ruchowej, inna grupa mieszkańców zyska wiedzą na temat korzyści z symbiozy ludzi i owadów, co zaowocuje większą troską o lokalne owady, zarówno w kwestii ograniczenia używania chemii gospodarczej, jak i struktury zasiewów, czy nasadzeń, co również będzie z korzyścią dla ludzi.

Projekt pod kołderką

2021-12-14 19:16:51

Naszą bujnie kwitnacą łakę trzeba było w końcu skosić - po raz pierwszy. Jak tylko zawiąże nasiona. Ona jednak nie spieszyła się zbytnio - wolała kwitnąć. Była obawa, że zaskoczy nas śnieg, ale zdażyliśmy - udało sie wszystko we właściwym czasie.

 


Przewodnik po... sąsiadach

2021-11-27 19:23:50

I oto jest już tablica informacyjna.


Co wiemy o pszczelich sąsiadach, czyli już po warsztatach.

2021-11-04 18:48:47

 

20 października odbyły się warsztaty pszczelarskie, związane z realizowanym projektem "Wśród zapachów i barw - strefa relaksu dla ludzi i azyl dla owadów, na placu sołeckim w Sądrożycach".

 


Eksplozja barw na sądrożyckiej łące

2021-09-29 18:10:58

Projekt zakwitł tysiącami polnych kwiatów. O ich dobroczynnym wpływie przekonały się jako pierwsze - owady, których czasem trudno odróznić od kwiatów.


Napisali o sądrożyckim projekcie

2021-09-15 19:47:39

Realizacja projektu "Wśród zapachów i barw - strefa relaksu dla ludzi i azyl dla owadów, na placu sołeckim w Sądrożycach" zyskała uwagę lokalnych publikatorów: Twardogórskiego Informatora Samorządowego "INFO Twardogóra" oraz Panoramy Oleśnickiej.

 


Festyn pod znakiem projektu

2021-08-30 20:33:00

Tradycyjnie w przedostatnią sobotę sierpnia w Sądrożycach odbył się festyn rodzinny. Motywem przewodnim tegorocznego festynu – pod projektowym hasłem "Wśród zapachów i barw" - było... nowe oblicze placu sołeckiego. Przybyło mu bowiem nie tylko urody, aromatu, ale i ... mieszkańców. Chodzi o owady, głównie pszczoły, motyle i trzmiele. W ostatnim czasie przybyły przy łące kwietnej również nowe elementy: pergola (niebawem zostaną przy niej nasadzone róże pnące), a także piękny domek ("willa") i hotel (wręcz "5*"!) - dla owadów. Sołeckie święto zawsze gromadzi najliczniejszą grupę mieszkańców i gości, zatem to świetna okazja, by - obok świetnej zabawy - zaprezentować wstępne efekty realizacji projektu grantowego, realizowanego przez sadrożycką grupę "Bądź człowiekiem dla owadów".


Wisienka na torcie?

2021-08-23 20:06:56

 

Gdy już łąka i rabaty w Sądrożycach nabrały ostatecznych kształtów – nadeszła pora na pergolę.

 


W Sądrożycach już zasiali (wcale nie górale)

2021-07-17 11:23:43

Chociaż nasze dzieło całkiem dobrze się prezentowało, jednak pozostało trochę do zrobienia - przed wysiewem łąki.

 


Sołeckie sadzenie

2021-07-06 09:42:09

28 czerwca na sądrożycki plac sołecki nadjechała dostawa sadzonek.

 


„Urobić ręce po łokcie...”

2021-07-04 20:52:12

 

Porcje deszczu korzystnie nasączyły glebę, ale przy okazji ujawniły nieco kamieni, które trzeba zebrać ręcznie – jeszcze przed wytyczeniem rabatek.

 


Zanim przyjadą rośliny

2021-07-03 13:42:45

Ziemia już prawie gotowa. Pora na główną część prac - zasiewy i nasadzenia.


Umowa i szkolenie dla członków sądrożyckiej inicjatywy

2021-06-12 17:12:27

Zaraz po podpisaniu umowy grantowej 10.06. br. odbyło sie szkolenie w milickiej siedzibie Stowarzyszenia.


W Sądrożycach prace ruszyły

2021-06-12 16:15:34

 Najpierw konieczne jest solidne przygotowanie terenu pod zasiewy i nasadzenia.


Sądrożycki wniosek grantowy został (d)oceniony

2021-06-12 16:02:45

Nasz wniosek o przyznanie grantu z programu "Działaj Lokalnie 2021" na sfinansowanie naszego projektu "Wśród zapachów i barw - strefa relaksu dla ludzi i azyl dla owadów, na placu sołeckim w Sądrożycach" - został rozpatrzony pozytywnie.

 

 


Koordynator: Halina Makarczuk

e-mail: halinamakarczuk@wp.pl

tel. 603 765 679