Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2022

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Lato i jesień z ptakami w Rudzie Milickiej

Projekt ma na celu ponowną aktywizację mieszkańców naszej wsi po okresie pandemii i integrację ich działań wokół idei ptasiej wioski, jaką bez wątpienia jest Ruda Milicka z racji swego wyjątkowego położenia w sercu kompleksu Stawno, w rezerwacie przyrody Stawy Milickie. Żyjemy w ptasim raju i warto sobie to nieustannie uświadamiać, ale także budować na tym społeczną energię. Chcemy ptaki podglądać, malować, wyklejać z zebranych liści, chcemy dowiedzieć się o nich czegoś więcej w ramach warsztatów, chcemy wybudować im budki lęgowe i karmniki, chcemy zasadzić dla nich "smaczne" rośliny i zorganizować ptasi piknik dla mieszkańców, turystów i miłośników przyrody. A wszystko dzięki środkom z programu Działaj Lokalnie!

Stowarzyszenie Ptasia Kraina skupia mieszkańców Rudy Milickiej i chętnych do działań miłośników przyrody. Działamy na rzecz wsi i jej otoczenia - niezwykłej, unikatowej przyrody.

Drugi spacer z ornitologiem

2022-09-19 15:33:20

W sobotę 17 września odbył się nasz drugi spacer z ornitologiem, organizowany w ramach projektu. Niestety mglisty i deszczowy poranek tego dnia sprawił, że grupa zainteresowanych nie była tak liczna. Uczestnicy byli jednak bardzo zdeterminowani, by spacer się odbył, zwłaszcza przybyłe dzieci. Nasz upór się opłacił - Beata Orłowska ze Stacji Ornitologicznej UWr poprowadziła fantastyczny spacer, a dzięki jej fachowej wiedzy i profesjonalnej ornitologicznej lunecie udało nam się zobaczyć niewykle ciekawe okazy ptaków: bielika, czajki, parkozy i perkozki, głowienki czy czernice. Dzieci wykazały maksimum skupienia i zainteresowania - to było naprawdę imponujące, bo pogoda nie rozpieszczała. Przed nami jeszcze jeden spacer ornitologiczny w październiku.


Pierwszy spacer ornitologiczny w ramach projektu

2022-08-29 15:47:05

Pierwszy spacer ornitologiczny zaplanowaliśmy na 27 sierpnia. Dzięki akcji promocyjnej w formie plakatów i posta na Facebooku na spacer zgłosiło się 14 uczestników. Było nas więc sporo, a na stawach obserwowaliśmy mnóstwo gęgaw, czapli, perkozów. Widzieliśmy nawet bociany czarne, które kołowały przed odlotem. Niezawodna edukatorka Zofia Pietryka przekazała nam wiele ciekawych informacji o życiu ptaków.


Zaczynamy prace nad projektem, czyli narada

2022-08-05 11:22:35

4 sierpnia w świetlicy w Rudzie Milickiej odbyło się pierwsze zebranie dot. projektu "Lato i jesień z ptakami w Rudzie Milickiej". Wystartowaliśmy z opóźnieniem, ponieważ czekaliśmy na formalnosci w KRS w związku ze zmianą prezesa naszego Stowarzyszenia, by z których nie mogliśmy uruchomic naszego konta. Na zebraniu Magdalena Fortuniak - prezes naszego stowarzyszenia i koordynatorka projektu - podsumowała sprawy formalne i zapoznała  wszystkich przybyłych ze szczegółami wniosku. Ponieważ lada moment wpłynie pierwsza transza dotacji, zrobiliśmy wstępny podział naszych zakupów. Które kupić najpierw, a które poźniej. Co jest najbardziej pilne? Co może jeszcze podrożeć?

 

Ustaliliśmy roównież termin pierwszego spaceru ornitologicznego połączonego z warsztatami nt. roślin ptakolubnych. Bedzie to sobota 27 sierpnia. A ptasi festyn wstępnie zaplanowaliśmy na sobotę 24 września. Dokonaliśmy podziału rol w związku z organizacja festynu, a potem udaliśmy sie pod gajówkę w Rudzie Milickiej, gdzie będzie realizowanych część zadań. Zamierzamy np. posadzić tam krzewy przyjazne ptakom - kilka takich krzewoów mieszkańcy wsi sadzili wiele lat temu w związku z zupełnie innym projektem. Na nasadzenia musimy jednak uzyskać zgodę właściciela terenu - Nadleśnictwa Milicz.


Magdalena Fortuniak, e-mail: magdalena Fortuniak@gmail.com