Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie były realizowane projekty: Edycja 2024

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Krośnice - kraina róż

Nasz projekt ma na celu zbudowanie lokalnego kapitału opartego na mieszkańcach zintegrowanych społecznie, zaangażowanych w życie wisoki, dbających o jej wizerunek. Chcemy zaciekawić mieszkańców historią Krośnic opowiedzianą ustami krośniczan. Zaplanowaliśmy nasadzenia róż, które uatrakcyjnią wizerunek wsi i przywrócą jej historyczny klimat.    

Projekt będzie trwał od lipca do listopada. W trakcie projektu zrealizujemy:

  • wartszaty fotogarficzne
  • spacer komentowany z lokalnym winiarzem
  • konkurs fotografczny pt. "najpiękniejsza krośnicka róża"
  • ogłoszona zostanie zbiórka starych fotografii, na bazie, których przygotujemy wystawę "Krośnice w starej fotografii"
  • spotkanie ze współautorem ksiażki o Krośnicach "Chcesz cukierka, ich do Gierka ..." Marcinem Ziętkiewiczem. 

W ramach projektu wykonamy w Krośnicach nasadzenia różanych alei. Na skwerze Jana Pawła II - 20 m, dodatkowe 20 m ze środków darczyńców, wzdłuż ulicy Kwiatowej - 60 m. W trakcie prac odbędzie się grill dla zaangażowanych mieszkaców.

Nasadzenia róż poprawią wizerunek Krośnic, uatrakcyjnią miejsce spotkań mieszkańców.  

Po latach do Krośnic wróciły róże - podsumowanie projektu

2024-11-21 21:35:56

17 listopada 2024 r. w niedzielne popołudnie w sali CETS w Krośnicach odbyło się uroczyste podsumowanie naszego projektu.

5 miesięcy naszej pracy dla pobudzenia społecznej energii zamknęliśmy spotkaniem w CETS w niedzielne popołudnie. Był to deszczowy, listopadowy czas, wydawałoby się idealny pod kocykiem i przy kominku. Okazało się, że energia wyzwolna w projekcie przyciągnęła rzeszę Krośniczan i miłośników Krośnic. W czasie naszego spotkania na sali zabrakło wolnych krzeseł. Jest to największa radość i duma dla organizatorów imprezy.

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego podsumowania projektu, gdzie najważniejsze było wyciągnięcie wniosków z projektu. Przedstawiliśmy gościom film, w którym wróciliśmy do historii hrabiego Adelberdta von der Recke-Volmerstein oraz założonej przez niego fundacji dla osób sparaliżowanych, chorych nerwowo oraz nieuleczalnie chorych dzieci, tj. Krośnickiego sanatorium. Następnie w filmie przedstawiliśmy lata powojenne i dalsze losy sanatroium przekształconego w szpital neuropsychiatrii dziecięcej. Pokazaliśmy zdjęcia przedstawiające w tamtych czasach krośnickie różane aleje, rabaty, żywopołty, klomby, samolot. Dalej w filmie pokazaliśmy historycznego ogrodnika Ignacego Łaniaka, który w Krośnicach założył różane aleje. Opowiedzieliśmy jego historię, pokazaliśmy fotografie oraz wskazaliśmy "sztrafetę pokoleń". W dalszej części filmu przedstawiliśmy zadania zrealizowane w projekcie oraz na koniec największe zadanie, założenie 80 metrowej w 3-rzędowej różanej aleji. Film pokazał, że wszystkie zadania zaplanowane w projeckie zostały zrealizowane. A co najważniejsze i najcenniejsze dla nas, dla grupy inicjatywnej, wpłyneliśmy na integrację mieszkańców i wyzwolilismy w nich energię do wspólnego działania. Jest to wileka radość dla nas!!! W filmie wykorzystano stare zdjęcia i widokówki udostępnione przez mieszkańców Krośnic oraz 24 stare slajdy z lat 70 XIX w., które na potrzeby filmu zdigitalizowaliśmy.

Po projekcji filmu rozstrzygnęliliśmy konkurs fotograficzny "najpiękniejsza krośnicka róża". Nagrodę wręczł Jakub Wencek leśnik, fotograf, kóry prowadził nasze warsztaty fotograficzne, laureta tegorocznej nagrody National Geographic w kategorii Europa z powietrza. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Marcin Zaryczański.

Kolejnym punktem spotkania było spotkanie z współautorem ksiażki "Chcesz cukierka? Idź do Gierka" Marcinem Ziętkiewiczem, kiedyś krośniczanin, które poprowadziła Magdalena Fortuniak, fragmenty ksiażki czytał jej syn Wojciech Fortuniak. Rozmowę ubarwił muzycznie na akordeonie Piotr Nowakowski. Spotkanie dało szansę do wspomnień, refleksji i uśmiechu. 
Po spotkaniu można było przy kawie, herbacie i czymś słodkim, przy muyzce pana Piotra wykonanej na puzonie porozmawiać z autorem, z przyjaciółmi, znajomymi.

I teraz jeden z głównych punktów spotkania!!!
Przedstawiliśmy gościom wystwę "Krośnice w starej fotografii". Do przygotowania jej wykorzystaliśm zbiory udostępnione przez byłego krośniczanina, liczne, stare widokówki z XIX i poczatku XX wieku oraz stare zdjęcia udostępnione przez krośniczan. Mieliśmy okazję przypomniec sobie historyczny obraz naszej wsi, poznać nieistniejące już obiekty, wspomieć uroki naszej okolicy. Wystawa zrobiła ogrone wrażenie na gościach naszej imrezy. 

Jeden z wniosków naszego spotkania i naszego projektu, to:

NIE TRZEBA OBECNIE MIESZKAĆ W KROŚNICACH, BY MIEĆ KROŚNICE GŁĘBOKO W SERCU

Taki wniosek przedstawiliśmy na początku spotkania z przesłaniem, że musimy dołożyc starań, aby nasza młodzież miała Krośnice tak głęboko w sercu, że niezależnie, gdzie rzuci je los, chcieli do Krośnic wracać, o nich wspominać i może zrobic coć dla Krośnic.

 

     

 


Czas na podsumowanie projektu

2024-11-13 00:06:52

Nadszedł czas, żeby podsumować nasz projekt. Zaprosiliśmy więc mieszkańców i miłośników Krośnic na spotkanie, które odbedzie sie 17.11.2024 (niedziela) na godz. 16.00 w sali CETS w Krośnicach.

W czasie spotkania pokażemy mieszkańcom wystawę "Krośnice w starej fotografii". W projkecie ogłosiliśmy zbiórkę starych zdjęć, widokówek. Zgromadziliśmy sptre zbiory. Jeden z mieszkańców udostępnił nam zbiory, które gromadził 25 lat. Udostepnił nam 84 widokóki Krośnic z XIX i początku XX w.

Przygotowaliśmy film podsumowujący projekt. W filmie wykorzystamy dokumentację fotograficzną zgromadzoną w projekcie oraz zdjęcia udostępnione w zbiórce od mieszkańców. Jedna z mieszkanek udostępniła nam 24 slajdy Krośnic z lat 70-tych XX w., które zdigitalizowaliśmy i wykorzystaliśmy w filmie. Powstało wzruszające wspomnienie o Krośnicach.

Przygotowaliśmy dla mieszkańców spotaknie z współautorem ksiazki "Chcesz cukierak? Idź do Gierka". Marcinem Ziętkiewiczem, które poprowadzi Magdalena Fortuniak przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu krośniczanina Piotra Nowakowskiego.Wspomnimy Krośnice oczami młodzieży z lat 80-tych.

W czasie spotkania wspomnimy historycznego ogrodnika Ignacgo Łaniaka.

 


UDAŁO SIĘ!!!

2024-10-22 21:52:59

W sobotę 19.10.2024 r. o 10.00 rozpocząło sie nasze wielkie święto sadzenia róż. Wszystko co zaplanowaliśmy, udo się. Dopisali mieszkańcy Krośnic, Domu Pomocy Społecznej z pracownikami, harcerze, dzieci z Domu nad Barycza, strażacy, miłośnicy Krośnic. Dopisała pogoda, Sołectwo Krośnice zadbało o nasze żołądki i miły nastrój przy muzyce. 

Nasza akcja sadzenia róż zamieniła się w wielką sobotnią integrację. Była miłym spotkaniem w pięknej scenerii, na tle przebarwiającego sie tulipanowca. Słońce, uśmiech na twarzach, dobry humor nie ustępowały. Osiągneliśmy to co najważniejsze, przyjemną atmosferę i uśmiech.

No i mamy!!! 80 metrową różaną aleję, na której rośnie 490 szt. róż zabezpieczonych 80 m betonowym krawężnikiem.   


Mamy to! Rabata jest już gotowa do nasadzeń róż.

2024-10-06 12:18:08

Wczoraj dzięki uprzejmości Pana Marka Łaniaka wykonaliśmy ostatnią czynność przygotowawczą. Pan Marek glebogryzarką spulchnił ziemię, wymieszał ją i dotlenił. Serdecznie dziękujemy Mu za bezinteresowną pomoc, życzliwość i wsparcie. A nade wszystko za entuzjazm i uśmiech, którym obdarzył nas, w ten nieco pochmurny i deszczowy dzień.


2024-10-06 12:12:43


NO TO ZACZYNAMY

2024-10-02 22:24:56

Wczoraj dzięki zaangażowaniu i pracy pracowników DPS Krośnice, życzliwości i wsparciu p. Jacka Sławińskiego, którego firma usunęła darń, został wykonany pierwszy etap prac, na drodze do odtworzenia krośnickich różanych alei. Firma p. Jacka Sławińskiego wraz z pracownikami DPS przywieźli ziemię, żeby przygotować grunt pod nasadzenia. Pragniemy serdecznie podziękować za ich bezinteresowną pomoc. DPS otrzymał od darczyńcy, który prosi o anonimowość, mauzer do zbierania deszczówki, co ułatwi podlewanie róż, za co również serdecznie dziękujemy. Jeszcze praca glebogryzarki i….

nasze święto nasadzania róż.

Róże planujemy sadzić 19 lub 26 października w zależności od pogody. Już dzisiaj zapraszamy Krośniczan do pracy przy nasadzeniach, dzięki czemu postawimy pierwszą cegiełkę w budowaniu „Krośnic – krainy róż”. W trakcie pracy zaplanowaliśmy integracje przy grillu, by wspólnie mile spędzić czas.


"KROŚNICE W STAREJ FOTOGRAFII"

2024-08-18 12:58:28

Dzisiaj na FB Krośnice Kraina Róż zaprosiliśmy do akcji zbierania starych zdjęć przedstawiających Krośnice, różane aleje. Na podstawie zebranych zdjęć przygotujemy w listopadzie wystawę „Krośnice w starej fotografii”.

Dużą część społeczności Krośnic stanowią mieszkańcy, którzy pamiętają lata 60-80 XX w.  i wcześniejsze, kiedy w Krośnicach funkcjonowało Sanatorium Neuropsychiatrii, później Szpital Neuropsychiatrii.

Chcemy młodszemu pokoleniu pokazać namiastkę historycznego wizerunku naszej wsi, a starszemu pokoleniu dać okazję do wspomnień lat młodości.

Prosiliśmy osoby, które dysponują zdjęciami, widokówkami przedstawiającymi Krośnice sprzed lat 90 XX w o udostępnienie zdjęć, widokówek, ich fotokopii lub skanów na potrzeby przygotowywanej wystawy. W trakcie wystawy odbędzie się spotkanie z autorem ksiązki "Chcesz cukierka, idź do Gierka" marcina Ziętkiewicza. 

Zapraszamy do śledzenia strony na FB Krośnice Kraina Róż.


JUŻ TUŻ, TUŻ NASADZENIA RÓŻ

2024-08-18 12:52:43

Dzisiaj za pośrednictewm FB - Krośnice Krain Róż przypomnieliśmy mieszkańcom co za nmi, a co jaszcze czeka na nas.

Zapraszamy do sledzenia strony na FB - Krośnice Kraina Róż.

Przypomnieliśmy, że dużymi krokami zbliżamy się do czasu, kiedy rozpoczniemy prace nad założeniem różanych aleje w Krośnicach. Na potrzeby nasadzenia 40 m alei różanej na Skwerze Jana Pawła II zakupimy – sadzonki róż, ziemię, folię antychwastową, korę oraz obrzeże. Na skwerze posadzimy również 1 drzewo – klon czerwony. Na potrzeby nasadzenia 100 m alei różanej wzdłuż ul. Kwiatowej zakupimy sadzonki róż i ziemię.

I tak w projekcie zrealizowaliśmy: warsztaty fotograficzne z @ jakub Wencek (rozwijanie pasji i zainteresowań), spacer komentowany z krośnickim winiarzem @ winnica anna (odkrywanie uroków przyrody), zamówiliśmy sadzonki róż.

Przed nami 2 największe zadania:

Nasadzenie róż. Z uwagi na panujące temperatury i wskazówki hodowców róż, działanie to wykonany w październiku (sadzonki muszą zgubić liście). Na przełomie września i października przygotujemy grunt. Do zadań tego zaprosimy wszystkich mieszkańców Krośnic oraz osoby chętne do pomocy.

Żeby umilić czas ciężkiej pracy zorganizujemy grilla.

Wystawa „Krośnice w starej fotografii”, prac konkursowych oraz spotkanie z autorem książki „Chcesz cukierka, idź do Gierka” Marcinem Ziętkiewiczem. W trakcie spotkania z autorem, przedstawimy fragment jego książki, wspomnimy pana Ignacego Łaniaka.

Wystawę zorganizujemy w listopadzie, do zbiórki zdjęć zapraszamy już dzisiaj – informacja w kolejnym poście.

Spotkanie umili nam poczęstunek i dobra muzyka, może niespodzianka…

W czasie jesiennej szarugi liczymy na przyjemne i ciepłe spotkanie Krośniczan.   


KONKURS FOTOGRAFICZNY "NAJPIĘKNIEJSZA KROŚNICKA RÓŻA"

2024-08-10 21:06:10

Dzisiaj zaprosiliśmy mieszkańcóe Krośnic do konkursu fotograficznego.
Lato w pełni, a nasze róże nieustannie nas zachwycają.
Cieszą oczy, zniewalają nosy, zdumiewają sąsiadów....
Zaprasiliśmy sympatyków fotografii, i nie tylko, do konkursu "Najpiękniejsza krośnicka róża".
Celem konkursu jest utrwalenie w fotografii piękna róż, różanych alei, pomysłowego spojrzenia, ujęcia kwiatów z nietuzinkowej perspektywy.
Konkurs ma otwarty charakter, mogą wziąć w nim udział wszyscy krośniczanie, którzy ukończyli 16 lat.
Prosimy, żeby zdjęcia nie zawierały wizerunku autora fotografii oraz osób trzecich.
Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 fotografie o wymiarach 30 cm x 40 cm.
Laureat konkursu otrzyma voucher na fotograficzny spacer leśny z Jakub Wencek - Obrazy Lasu
Prace w konkursie można zgłaszać do 30 września 2024 r.
Jurorami konkursu będą wybrani przez grupę inicjatywną lokalni fotograficy.


SPACER PO WINNICY

2024-08-06 20:06:51

Dnia 31 lipca 2024 r. odbył się w krośniciej Winnicy Anna spacer komentowany z krośnickim winiarzem


Warsztaty fotograficzne

2024-07-19 20:38:26

W dniu 18.07.2024r. na terenie Winnicy Anna odbyły się warsztaty fotograficzne, które poprowadził Jakub Wencek -Forest Mednia Obrazy Lasu. Warsztaty odbyły sie bezpłatnie dzięki uprzejmości krośnickiego winiarza oraz Jakuba Wencek.


Rozpoczynamy fotograficzną przygodę

2024-07-08 20:24:03

W dniu 8 lipca odbyło się spotkanie, na którym ustaliliśmy warunki naboru oraz szczegóły dotyczące warsztatów fotograficznych.

Warsztaty foto przeprowadzi Forest Media - Jakub Wencek, a odbędą się 18 lipca 2024 r. (czwartek) w Winnica Anna. 

Nabór na warsztaty rozpocznie sie w środę (10.07.202 r.) o godz. o 12.00, do wyczerpania miejsc. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się codziennie w godzinach od 12.00 do 18.00 pod nr tel. 514 601 236.

O zamknięciu naboru poinformujemy na fb "Krośnice Krain Róż". 


Pierwsze koty za płoty

2024-07-04 22:55:43

W dniu 02.07.2024 r, odbyło sie pierwsze spotkanie grupy zaangażowanej do realizacji projektu. 

Na spotkaniu omówiono harmonogram i sposób realizacji zadań.

Omówiliśmy z p. Moniką Tomczyk wyznaczoną do przygotowania wywstawy zdjęć i przeprowadzenia warsztatów fotograficznych , zasady naboru, pierwsze pomysły, uwagi, spostrzeżenia dotyczące przygotowania wystawy zdjęć.

Z Forest Media omówiliśmy szczegoły dotyczące przeprowadzenia warsztatów fotograficznych oraz ustaliliśmy ich termin.

Udaliśmy się do sołtysa Krośnicżeby ustalić szczegóły dotyczące przygotowania grilla dla mieszkańców zaangażowanych w nasadzenia róż.


Uroczyste rozpoczęcie projektu"Krośnice - kraina róż"

2024-07-04 22:44:27

W dniu 01.07.2024r. w siedzibie Stowarzyszenia  " Partnerstwo dla Doliny Baryczy" odbyło się uroczyste rozpoczęcie projektów realizowanych w ramach Programu Działaj Lokalnie XIII 2024.

W czasie spotkania odbyło się szkolenie na temat zasad przeprowadzenia projektu ijegorozliczenia.

Możemy zaczynać !!!


Wioletta Pacyna

wpacyna1@wp.pl