Zobacz na mapie Doliny Baryczy, gdzie realizowane są projekty Działaj Lokalnie

Pokaż większą mapę

Zapisz się do Newslettera
Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy

Projekt realizowany jest przez członków Stowarzyszenia "Aktywne Łazy". Jest on kontynuacją wcześniejszych projektów "Ale Ziółko", "Na Polanie" i "Zielarskim tropem". Bedzie trwał od 1 lipca 2017 roku do 30 listopada 2017 roku. Projekt składa się z 5 części, które jako całość mają posłużyć dalszemu rozwijaniu wioski tematycznej - "Łazy ziołowa wioska". 

Głównym celem projektu jest dopracowanie i poszerzenie profesjonalnej oferty wioski tematycznej - Łazy wioska ziołowa. Mieszkańcy zauważyli już że stworzenie dobrej oferty edukacyjnej wioski tematycznej może stanowić dobro wspólne, które pozwoli rozwijać się mieszkańcom i wiosce. Wszystkie zaplanowane działania mają pomóc ulepszyć naszą ofertę tematyczną i wystartować jako profesjonalny ośrodek edukacji pozaszkolnej. Opracowani i zakupione nowe pomoce edukacyjne będziemy wykorzystywać nie tylko podczas przyjmowania grup w sołectwie, ale również przy naszym stoisku rękodzielniczym podczas różnych imprez lokalnych.

1.Zielarskie pomoce warsztatowe

W celu urozmaicenia wioski ziołowej i podczas lokalnych imprez (na stoisku z rękodziełem) mieszkańcy przygotują pomoce edukacyjne - domino, memory, puzzle przedstawiające zioła i rośliny lecznicze. Wykorzystamy nabyte wcześniej umiejętności i wykonamy metodą decoupage.

2. Pomoce edukacyjne z Doliny Baryczy

Uzupełnienie pomocy związanych z wioską tematyczną - mata na łąkę, gry z roślinami z DB, puzzle. Wykorzystywane będą podczas przyjmowania grup i przy stoisku rękodzielniczym

3. Warsztaty dla Łaz i sąsiednich sołectw - rozszerzenie oferty o komercyjne warsztaty rękodzielnicze. W tym celu poznamy nowe metody rękodzielnicze:

- kwiaty foamiranu - wykonujemy kwiaty z papieru i bibuły. Mieszkanki chcą poznać inne techniki

- utwardzanie tekstylne - metoda do tworzenia nowych aniołów i ziołowych duszków

-scrapbooking - metoda tworzenia kartek ozdobnych, "eksplodujących pudełek" które mogą być ciekawą ofertą na warsztaty komercyjne

- poszerzanie technik decoupage (złocenia, reliefy) - herbaciarka na ziółka

4. Zielarska szkółka

Przyjmiemy 4 grupy dzieci -ok. 20 osób z lokalnych szkół. Oprócz ziołowego Questu i warsztatów rękodzielniczych, wykorzystamy opracowane i zakupione pomoce edukacyjne.

5. Poznajemy Dolinę Baryczy - aby podpatrzyć jak pracują profesjonaliści planujemy 3 objazdy: Grabownica-kompleks Stawno- Niesułowice- Malinea- Wiatrak Duchowa, Rodzinny Park Przygód Górecznik i Gospodarstwo Sznajder Kiszonki. Inspiracje dla nas m.in.oferta edukacyjna. Kiszonki wracają do łask, są priobiotykami i dlatego chcemy kisić zioła. Podpatrywać będziemy w Karnicach, a następnie w Gospodarstwie Rogata owca - wycieczka rowerowa - będziemy kisić zioła i kaszę i piec z niej chleb, octy ziołowe - poszerzanie oferty tematycznej

Aniołowe warsztaty

2017-12-01  00:18

Anioły utwardzane tekstylnie


Zielarska szkółka – warsztaty z uczniami z Bukowic

2017-11-04  22:45

27 października gościła u nas już ostatnia grupa uczniów w ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy".


Zielarska szkółka – warsztaty z uczniami z Krośnic

2017-11-03  23:06

Odwiedziła nas kolejna grupa uczniów w ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy"


"Eksplodujące pudełko"

2017-10-27  20:50

W piątek 20 października odbyły się przedostatnie warsztaty w ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy". 


Zielarska szkółka - warsztaty z uczniami z Kuźnicy Czeszyckiej

2017-10-26  22:07

10 października odwiedziła nas pierwsza grupa uczniów w ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy".


Warsztaty artystyczne - kwiaty z foamiranu

2017-10-26  10:35

W piątek 29.09.2017 r. odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy".


Wyjazd edukacyjny po Dolinie Baryczy z przewodnikiem

2017-09-28  12:59

W niedzielę 20 sierpnia odbył się nasz ostatni w ramach projektu " Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy" wyjazd edukacyjny.


Robimy octy i kisimy warzywa, kaszę i zioła

2017-08-16  07:48

W poniedziałek 14 sierpnia, część rowerami a część samochodami, spotkaliśmy się z Beatą Piekalską właścicielką Rogatej Owcy w Lędzinie.


Warsztaty artystyczne - szkatułki

2017-08-16  06:10

11 sierpnia odbyły się pierwsze warsztaty artystyczne w ramach projektu " Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy", które poprowadziła prezes Stowarzyszenia "Aktywne Łazy" Izabela Chaszczewicz.


Wyjazd edukacyjny do Karnic, Żmigrodu i Rudy Sułowskiej

2017-08-16  05:09

5 sierpnia odbył się kolejny wyjazd edukacyjny w ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy" realizowanego przez Stowarzyszenie "Aktywne Łazy". Tym razem przedstawiciele sołectw Łazy, Bukowice i Lędziny odwiedzili Karnice, Żmigród i Rudę Sułowską.


Zajęcia wakacyjne dla dzieci

2017-08-13  08:18

W poniedziałek 31 lipca Stowarzyszenie "Aktywne Łazy" zaprosiło dzieci na zajęcia wakacyjne do świetlicy w Łazach Małych. Było to okazją do przetestowania wykonanych w ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy" gier i zabaw ziołowych.


Wyjazd edukacyjny do Parku Rozrywki Górecznik i do Antonina

2017-08-12  07:57

W ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy", Stowarzyszenie "Aktywne Łazy" uczy się opracować jeszcze lepszą ofertę wioski tematycznej, dlatego odwiedzamy miejsca w Dolinie Baryczy, które mają już ofertę edukacyjną i rekreacyjną, aby nauczyć się czegoś nowego. 


Wykonujemy ziołowe gry

2017-08-11  21:43

Jednym z elementów projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy", jest zaprojektowanie i wykonanie przez członków Stowarzyszenia "Aktywne Łazy" gier o ziołach. 


Rekrutacja trwa

2017-07-25  12:36

Informujemy, że zostało już niewiele miejsc na wyjazdy i warsztaty w ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy", serdecznie zapraszamy do udziału. I w ramach przypomnienia podajemy poniżej szczegóły.


Zakup materiałów edukacyjnych

2017-07-25  12:33

W ramach projektu "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy" zakupiliśmy za kwotę 1000 zł pomoce edukacyjne opracowane w ramach projektu Edukacja dla Doliny Baryczy:


Spotkanie informacyjne

2017-07-20  20:08

Świetlica wiejska w Łazach Małych - piątek 21 lipca godzina 18.00


Ustalamy terminy projektu

2017-07-20  20:04

Wczoraj w Stowarzyszeniu "Aktywne Łazy" była prawdziwa burza mózgów, aby ustalić wszystkie terminy w ramach naszego projektu  i dopiąć wszystko na ostatni guzik :)


Podpisanie umowy - rozpoczynamy realizację projektu!

2017-07-19  00:58

W dniu 18 lipca podpisana została umowa dotacji na projekt "Ucz się bawiąc, jedz zdrowo i twórz kreatywnie w zielarskiej wiosce Łazy".


Stowarzyszenie "Aktywne Łazy"

Łazy Wielkie 36c

56-321 Bukowice

tel. 604 531 694

Prezes Zarządu - Izabela ChaszczewiczKoordynator Projektu - Izabela Chaszczewicz tel. 604 531 694, e-mail: kowalizabela@interia.pl